Akaryakıt Firmaları İçin e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

Akaryakıt Firmaları İçin e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

Ülkemizde her geçen gün yapılan regülasyonlarla e-Belge uygulamalarının kapsamı genişletiliyor. 2019 yılında yayımlanan 509 No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ ile pek çok sektör e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Defter uygulaması zorunluluk kapsamına alınmıştı. Akaryakıt istasyonları dahil olmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'ndan lisans alan (bayilik lisansı dâhil) mükellefler için de e-Belge uygulamalarına geçiş zorunluluğu getirilmişti.

Akaryakıt firmaları için e-Fatura ve e-Arşiv Fatura zorunluluğu nedir? 2023 Geçiş süresi ne zaman?

Akaryakıt istasyonları dahil olmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'ndan lisans alan (bayilik lisansı dâhil) mükelleflerin; lisans alımı veya imal, inşa veya ithalin gerçekleştirildiği ayı izleyen dördüncü ayın başından itibaren e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmeleri gerekmektedir.
e-Fatura mükellefi olan akaryakıt sektöründeki firmaların müşteri e-Fatura uygulamasına dahil ise e-Fatura, değilse e-Arşiv Fatura kesmeleri gerekmektedir.

Akaryakıt firmalarına e-İrsaliye zorunluluğu nedir?

Akaryakıt firmalarının, lisans işlemlerini gerçekleştirdikleri ayı izleyen dördüncü ayın başından itibaren e-İrsaliye uygulamasına geçiş yapmaları zorunludur.
e-İrsaliye uygulamasına dâhil olan mükellefler, uygulamaya dâhil oldukları tarihin içinde bulunduğu ayın sonuna kadar söz konusu belgeleri kâğıt ortamda da düzenleyebilirler. Ancak aynı işlem için "e-İrsaliye" veya kâğıt ortamdaki "sevk irsaliyesi" belgelerinden sadece birinin düzenlenmesi gerekmektedir.

Zorunluluk getirildiği halde e-Fatura ve e-İrsaliye uygulamasına süresi içinde geçmeyenlere Vergi Usul Kanunu'nda öngörülen cezai hükümler uygulanmaktadır.

Akaryakıt firmaları e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliyeye nasıl geçiş yapacak?

Tüzel kişilerin Mali Mühür, Gerçek kişilerin ise e-İmza temin etmeleri ve Gelir İdaresi Başkanlığına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak e-Fatura Başvuru Nasıl Yapılır? ve e-İrsaliye Başvuru Nasıl Yapılır? yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı onaylı Özel Entegratör olarak e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye geçiş sürecinize dair her türlü desteği alanında uzman ekiplerimizle ücretsiz sağlıyoruz. Mysoft olarak müşterimize 7/24 kesintisiz hizmeti en uygun fiyata veriyoruz. Size en uygun fiyat tekliflerin verbilmemiz için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

mysoft-e-belge-kampanyalarımızı-simdi-inceleyin

Akaryakıt ve LPG piyasasında fatura düzenleme süresi nedir?

Akaryakıt ve LPG piyasasında, ihrakiye teslimleri hariç olmak üzere faturanın teslim anında düzenlenmesi gerekmektedir. Akaryakıt ve LPG piyasasında fatura düzenleme süresi ilgili ayrıntılı bilgi almak için Akaryakıt ve LPG Piyasasında Fatura Düzenleme Süresi Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Akaryakıt firmalarına e-Defter zorunluluğu nedir?

e-Fatura uygulamasına geçiş zorunluluğu bulunan mükellefler, e-Fatura uygulamasına geçiş süresi içinde (e-Fatura uygulamasına yıl içinde zorunlu olarak geçen mükellefler bakımından izleyen yılın başından itibaren) e-Defter uygulamasına geçiş yapmaları zorunludur.

Akaryakıt istasyonlarında ÖKC fişleri e-Fatura yerine geçer mi?

Akaryakıt istasyonlarında pompa ÖKC'lerden düzenlenen ÖKC fişleri mukabelesinde e-Fatura düzenlenmesine gerek yoktur. Mevzu bahis ÖKC fişleri tutara bakılmadan fatura yerine geçer belge kabul edilmektedir. Bu sebeple bu kapsamda yapılan işlemler için ÖKC fişi düzenlenmiş ise ayrıca bir e-Fatura aranmaz. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için e-Fatura Mükellefi Ödeme Kaydedici Cihaz Fişi veya Perakende Satış Fişi Kullanabilir Mi? yazımızı okuyabilirsiniz.

Akaryakıt firmaları için en iyi e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Programı

Son derece iyi tasarlanmış mobil ve tabletlere uyumlu, kullanıcı dostu Mysoft e-Fatura Portal uygulamamızla e-Fatura ve e-Arşiv Fatura düzenleyebilir, müşterinize gönderebilir ve alabilirsiniz. e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarımızı temel düzeyde internet kullanan herkes, kolaylıkla kullanabilir.

Online ön muhasebe programı Mysoft Lonca Ön Muhasebe Programıyla bütünleşik çalışan e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarımız sürekli kendini günceller. Güncellemelerden herhangi bir ücret talep edilmez. İnternet tabanlı muhasebe programı olduğu için internetin olduğu her yerden muhasebe işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Masaüstü programlardan farklı olarak donanım ve yazılım yatırımı gerektirmez. İnternetin olduğu her cihazdan sisteme giriş sağlarsınız. Verileriniz son derce güvenli bir şekilde Turkcell veri merkezlerinde İstanbul ve Ankara da 4 yedekle 10 yıl boyunca saklanır. Yedekleme için ayrıca bir yatırım yapmanıza gerek kalmaz.

Sisteme birden çok kullanıcı atayabilir ve raporlar oluşturabilirsiniz. Mysoft'un 7/24 destek hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz

onca-on-muhasebe1

Deepfake Nedir? Nasıl Kullanılır? Deepfake Kullanmak Suç Mu?

 1 Mart 2024 Cuma

Dijital çağın tehlikesi olarak nitelendirilen deepfake, derin kurgu veya derin sahte anlamındadır.

Devamı

2024 Asgari Ücret Ne Kadar? Asgari Ücretin İşverene Maliyeti Nedir?

 27 Aralık 2023 Çarşamba

Asgari ücret işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor.

Devamı

e-Faturada Karekod Zorunlu Mu? e-Arşiv Faturada Karekod Zorunluluğu Nedir?

 10 Eylül 2023 Pazar

e-Fatura, e-Arşiv Fatura vb. elektronik belgelerde "Karekod" bulunması zorunlu oldu.

Devamı

Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranları Arttırıldı

 7 Temmuz 2023 Cuma

7 Temmuz 2023 tarihli resmi gazete ile Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranları Arttırıldı

Devamı

Beyanname Verilme ve Ödeme Süreleri İle Form Ba-Bs Verilme ve E-Defter ve Beratların Yüklenme Süreleri Uzatıldı

 30 Mart 2023 Perşembe

Beyannamelerin Verme Ödeme, "Form Ba-Bs" Bildirimlerinin Verilme ve e-Defter Beratların yüklenme süreleri uzatıldı.

Devamı

GİB'den e-Defter, e-Arşiv Fatura Hakkında Duyuru!

 26 Mart 2023 Pazar

1 Temmuz tarihi itibariyle e-belge uygulamalarına dahil olan mükelleflerce, 30 Haziran 2020 tarihine ...

Devamı

Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur? Şahıs Şirketi Açma Maliyeti 2024

 21 Mart 2023 Salı

e-Devlet üzerinden şahıs şirketi kuruluş işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Devamı

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Kullanım Rekoru Kırdı!

 17 Mart 2023 Cuma

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulamaya konan elektronik uygulamalar kullanım rekoru kırdı.

Devamı

e-İrsaliyede Karekod Zorunlu Mu? İnternetten Mal ve Hizmet Satışı Yapanlarda Karekod Zorunluluğu

 20 Şubat 2023 Pazartesi

e-İrsaliye Karekod zorunlu mu? İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapanlar için e-İrsaliye Karekodu zorunluluğu nedir?

Devamı
WhatsApp