Akaryakıt Firmaları İçin e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

Akaryakıt Firmaları İçin e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

Ülkemizde her geçen gün yapılan regülasyonlarla e-Belge uygulamalarının kapsamı genişletiliyor. 2019 yılında yayımlanan 509 No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğ ile pek çok sektör e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Defter uygulaması zorunluluk kapsamına alınmıştı. Akaryakıt istasyonları dahil olmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'ndan lisans alan (bayilik lisansı dâhil) mükellefler için de e-Belge uygulamalarına geçiş zorunluluğu getirilmişti.

Akaryakıt firmaları için e-Fatura ve e-Arşiv Fatura zorunluluğu nedir? 2022 Geçiş süresi ne zaman?

Akaryakıt istasyonları dahil olmak üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'ndan lisans alan (bayilik lisansı dâhil) mükelleflerin; lisans alımı veya imal, inşa veya ithalin gerçekleştirildiği ayı izleyen dördüncü ayın başından itibaren e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmeleri gerekmektedir.
e-Fatura mükellefi olan akaryakıt sektöründeki firmaların müşteri e-Fatura uygulamasına dahil ise e-Fatura, değilse e-Arşiv Fatura kesmeleri gerekmektedir.

Akaryakıt firmalarına e-İrsaliye zorunluluğu nedir?

Akaryakıt firmalarının, lisans işlemlerini gerçekleştirdikleri ayı izleyen dördüncü ayın başından itibaren e-İrsaliye uygulamasına geçiş yapmaları zorunludur.
e-İrsaliye uygulamasına dâhil olan mükellefler, uygulamaya dâhil oldukları tarihin içinde bulunduğu ayın sonuna kadar söz konusu belgeleri kâğıt ortamda da düzenleyebilirler. Ancak aynı işlem için "e-İrsaliye" veya kâğıt ortamdaki "sevk irsaliyesi" belgelerinden sadece birinin düzenlenmesi gerekmektedir.

Zorunluluk getirildiği halde e-Fatura ve e-İrsaliye uygulamasına süresi içinde geçmeyenlere Vergi Usul Kanunu'nda öngörülen cezai hükümler uygulanmaktadır.

Akaryakıt firmaları e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliyeye nasıl geçiş yapacak?

Tüzel kişilerin Mali Mühür, Gerçek kişilerin ise e-İmza temin etmeleri ve Gelir İdaresi Başkanlığına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgi almak e-Fatura Başvuru Nasıl Yapılır? ve e-İrsaliye Başvuru Nasıl Yapılır? yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı onaylı Özel Entegratör olarak e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye geçiş sürecinize dair her türlü desteği alanında uzman ekiplerimizle ücretsiz sağlıyoruz. Mysoft olarak müşterimize 7/24 kesintisiz hizmeti en uygun fiyata veriyoruz. Size en uygun fiyat tekliflerin verbilmemiz için bilgilerinizi bırakın sizi arayalım.

mysoft-e-belge-kampanyalarımızı-simdi-inceleyin

Akaryakıt ve LPG piyasasında fatura düzenleme süresi nedir?

Akaryakıt ve LPG piyasasında, ihrakiye teslimleri hariç olmak üzere faturanın teslim anında düzenlenmesi gerekmektedir. Akaryakıt ve LPG piyasasında fatura düzenleme süresi ilgili ayrıntılı bilgi almak için Akaryakıt ve LPG Piyasasında Fatura Düzenleme Süresi Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Akaryakıt firmalarına e-Defter zorunluluğu nedir?

2022 yılı içinde zorunlu olarak e-Fatura uygulamasına geçen mükelleflerin 1 Ocak 2023 itibariyle e-Defter uygulamasına geçmeleri zorunludur

Akaryakıt istasyonlarında ÖKC fişleri e-Fatura yerine geçer mi?

Akaryakıt istasyonlarında pompa ÖKC'lerden düzenlenen ÖKC fişleri mukabelesinde e-Fatura düzenlenmesine gerek yoktur. Mevzu bahis ÖKC fişleri tutara bakılmadan fatura yerine geçer belge kabul edilmektedir. Bu sebeple bu kapsamda yapılan işlemler için ÖKC fişi düzenlenmiş ise ayrıca bir e-Fatura aranmaz. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için e-Fatura Mükellefi Ödeme Kaydedici Cihaz Fişi veya Perakende Satış Fişi Kullanabilir Mi? yazımızı okuyabilirsiniz.

Akaryakıt firmaları için en iyi e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Programı

Son derece iyi tasarlanmış mobil ve tabletlere uyumlu, kullanıcı dostu Mysoft e-Fatura Portal uygulamamızla e-Fatura ve e-Arşiv Fatura düzenleyebilir, müşterinize gönderebilir ve alabilirsiniz. e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarımızı temel düzeyde internet kullanan herkes, kolaylıkla kullanabilir.

Online ön muhasebe programı Mysoft Lonca Ön Muhasebe Programıyla bütünleşik çalışan e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamalarımız sürekli kendini günceller. Güncellemelerden herhangi bir ücret talep edilmez. İnternet tabanlı muhasebe programı olduğu için internetin olduğu her yerden muhasebe işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Masaüstü programlardan farklı olarak donanım ve yazılım yatırımı gerektirmez. İnternetin olduğu her cihazdan sisteme giriş sağlarsınız. Verileriniz son derce güvenli bir şekilde Turkcell veri merkezlerinde İstanbul ve Ankara da 4 yedekle 10 yıl boyunca saklanır. Yedekleme için ayrıca bir yatırım yapmanıza gerek kalmaz.

Sisteme birden çok kullanıcı atayabilir ve raporlar oluşturabilirsiniz. Mysoft'un 7/24 destek hizmetinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz

onca-on-muhasebe1

2022 e-Fatura Zorunluluğu Nedir? 2022 e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir?

 22 Nisan 2022 Cuma

509 No'lu VUK Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair 535 No'lu Tebliğ ile e-Fatura ve e-Arşiv Fatura düzenleme kapsamı genişledi.

Devamı

Araç Alım, Satım, Kiralama Yapanlar İçin e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Gelir İdaresi Başkanlığı yayımladığı Tebliğ ile e-Fatura uygulamasına dâhil olacak sektör ve mükellef gruplarını genişletti.

Devamı

Demir Çelik Sektörü İçin e-Fatura ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Demir ve çelik sektöründe faaliyet gösteren firmaların e-İrsaliye'ye geçiş yapmaları zorunludur.

Devamı

İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracılarına e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunlu Mu? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracılarının e-Fatura ve e-Arşiv Fatura geçiş zorunluluğunda limitler aşağıya çekildi.

Devamı

Akaryakıt Firmaları İçin e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Akaryakıt firmalarına e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye zorunluluğu nedir? Fatura düzenleme süresi nedir?

Devamı

Emlak ve Gayrimenkul Sektörü İçin e-Fatura Zorunluluğu Nedir? 2022 e-Fatura Geçiş Şartları Nelerdir?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Gayrımenkul sektörü için 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL olanlar, Temmuz 2022'ye kadar e-Faturaya geçiş yapmak zorundalar.

Devamı

Otellere e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunlu Mu? Oteller e-Faturaya Ne Zaman Geçiş Yapacaklar?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Konaklama hizmeti veren otel işletmelerine e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş zorunluluğu getirildi.

Devamı

İnsan Kaynakları Yönetimi HRM Nedir? Ne İş Yapar? İK Bilgi Sistemi HRIS Nedir?

 20 Nisan 2022 Çarşamba

İnsan Kaynakları Yönetim sistemi, şirketlerin insan kaynakları faaliyetlerini yönetmek için kullandıkları sistemdir.

Devamı

Finansal Analiz Nedir? Finansal Analiz Teknikleri Nelerdir?

 18 Nisan 2022 Pazartesi

Finansal analiz şirketlerin mali tablolarındaki verilerin; finansal faaliyetleri yönetmek ve yönlendirmek için analiz edilmesidir.

Devamı

Nakit Akışı Nedir? Nakit Akış Tablosu Nasıl Hazırlanır?

 14 Nisan 2022 Perşembe

Nakit akışları, nakit ve nakit benzerlerinin işletmeye girişi ve işletmeden çıkışıdır.

Devamı
WhatsApp