Lonca Ön Muhasebe Programı

Lonca Ön Muhasebe Programı Nedir?

Lonca Ön Muhasebe Programı hem mobil hem web den bulut ortamında kullanabildiğiniz, e-Belge uygulamarı olan e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Defter, e-SMM, e-MM uygulamaları ile bütünleşik çalışan inovatif, kullanımı kolay ön muhasebe tutmayı sağlayan iş uygulamasıdır.

Ön Muhasebe Programının Özellikleri Nedir?

 • Temel düzeyde internet kullanan herkes,  lonca online ön muhasebe programını kolaylıkla kullanabilir.
 • Lonca ön muhasebe programı sürekli kendini günceller. Güncellemelerden herhangi bir ücret talep edilmez.
 • İnternet tabanlı muhasebe programı olduğu için internetin olduğu her yerden muhasebe işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Excel'deki verilerinizi kolaylıkla sisteme aktarabilirsiniz.
 • Tüm e-Belgeleri e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-SMM, e-MM  düzenleyebilir, müşterinize gönderebilir ve alabilirsiniz.
 • Masaüstü programlardan farklı olarak donanım ve yazılım yatırımı gerektirmez. İnternetin olduğu her cihazdan sisteme giriş sağlarsınız.
 • Verileriniz güvenle saklanır, yedekleme için ayrıca bir yatırım yapmanıza gerek kalmaz.
 • Lonca ön muhasebe programı, Türkiye Vergi Mevzuatına göre geliştirilmiştir
 • 5000-30000 portalı entegrasyonu
 • Ödeme kuruluşları entegrasyonu
 • Pazaryerleri entegrasyonu
 • Sisteme birden çok kullanıcı atayabilirsiniz. Raporlar oluşturabilirsiniz.
 • Mysoft'un 7/24 destek hizmetinden faydalanabilirsiniz.

onca-on-muhasebe1

Ön Muhasebe Programıyla Neler Yapabilirim?

 • Müşteri takibi
 • Borç ve alacak takibi
 • Çek ve senetlerin takibi
 • Kasa hesabı takibi
 • Gelir ve gider takibi
 • Nakit akışı takibi
 • Banka hesap takibi
 • Tahsilat ve ödeme takibi
 • e-Fatura, Proforma Fatura ve e-İrsaliye işlemlerinin takibi
 • Stok giriş ve çıkış takibi
 • Raporlar oluşturma
 • Ödeme Kuruluşları entegrasyonu ile kısa linkle ya da fatura üzerinden tahsilat alabilme

Bulut Tabanlı Ön Muhasebe Programının Ayrıcalıkları Nedir?

 • Lonca ön muhasebe programını kullanmak çok kolay. Yapmanız gereken tek şey e-posta ve şifrenizi girerek üyelik hesabı oluşturmak.
 • Herhangi bir eğitim almanıza gerek yok. Lonca'nın kullanıcı dostu arayüzü sayesinde herhangi bir eğitime ihtiyaç duymadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Excel'deki gibi formüllerle uğraşmanıza gerek yok. Bilgilerinizi sisteme kaydetmeniz yeterli.
 • Mobil cihazlar aracılığıyla dilediğiniz yerden, istediğiniz zamanda ulaşma imkanı.
 • Belirlediğiniz kişilere dilediğiniz gibi yetkilendirme verebilirsiniz. Söz konusu kişiler ilgili bölümlere ulaşabilir ve bilgi girişinde bulunabilir.
 • Fatura kesmek artık çok kolay. Fatura bilgilerini girdikten ve kaydettikten sonra, yazdır veya gönder butonuna basmanız yeterli. Tanımlanmış kişi veya kuruma yeniden fatura kesmek istediğinizde, müşteri bilgisi, ürün hizmet bilgisi gibi bilgiler otomatik olarak tanımlanır. Ayrıca belli periyotlarda kestiğiniz faturaları, her defasında tekrardan oluşturmak zorunda kalmadan yineleme komutuyla otomatik olarak hazırlarsınız.
 • Ödeme ve tahsilat günü gelmeden hatırlatma mailleri gönderebilirsiniz.
 • Otomotik raporlama özelliği sayesinde gecikmiş alacaklar, geçmiş ödemeler, tahsilat miktarı vs. bilgilerine anında ulaşırsınız.
 • İşlemleri sisteme girdiğinizde sistem otomatik olarak güncellenir.

Ön Muhasebe Nedir?

Ön muhasebe ile işletmelerin temel finansal işlemleri gerçekleştirilir.

Ön muhasebe, genel muhasebenin ilk adımıdır. Ön muhasebe bir işletmenin mali yönetimini sağlayan her türlü bilginin işlenmesi ve takip edilmesidir. İşletmenin nakit, çek, senet, müşteri, stok, fatura veya banka hesaplarının kayıtları ve hareketleri, ön muhasebe aracılığı ile takip edilir.

Ön Muhasebe de Hangi İşlemler Yapılır?

Kasa takibi:

Firmanın günlük gelir, gider ve nakit akışının takibi için kullanılır. Nakit giriş çıkışlar, kayıt altına alınarak, yapılan tahsilat ve ödemeler izlenir. Böylece firmanın, nakit işlemlerinin takibi yapılır.

Banka hesaplarının takibi:

Firmanın bankalar aracılığıyla gerçekleştirdiği ödemeler, çekler, havale ve tahsilat gibi işlemlerin takip etmesi ön muhasebenin konusudur.

Çek ve senetlerin takibi:

Verilen veya alınan çek ve senetler ön muhasebede işlenir. Çek ve senetlerin vadelerini ve miktarlarını takip ederek, firmanın nakit akışı hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Fatura ve irsaliye takibi:

Alınan veya satılan hizmet ya da ürün karşılığında fatura kesilir. İrsaliye ise bir ürünün nakledilmesi esnasında kullanılan sevk belgesidir. Her türlü fatura ve irsaliye işlemi ön muhasebe kapsamındadır.

Stok giriş çıkış işlemleri:

Ürün alım satımı yapan firmaların depolarındaki ürünün takibinin yapılması da ön muhasebenin konusudur. Ürün alımında alış faturası ile sisteme girişi yapılır, ürün satıldığında ise satış faturası ile stoklardan düşürülür. Böylece hangi ürünün daha çok satıldığı hangi ürünün satılmadığı kolayca takip edilir.

Cari hesap takibi:

Müşteri ve tedarikçi hesaplarının tamamı cari hesaplardır. Her türlü alım satım işlemleri; ödeme, tahsilat, borç ve alacak takibi cari hesapla yapılır. Bu bilgiler rapor hazırlamak için de kullanılır.

Çalışan takibi:

Personelin maaş, avans, prim, vergi işlemlerini takip etmek ve ödemeleri ona göre planlamak mühimdir.

Cari hesap nedir?

Bir firma sahibiyseniz, bilmeniz gereken en önemli konuların başında cari hesap işlemleri gelmektedir. Cari hesap işlemleri yani borçlar ve alacaklar, bir işletme için kritik değerdedir.

Bir şirketin finansal ya da ticari ilişkileri olduğu alıcı, satıcı, banka vb. hesapların alacak ve borçlarının takibinin yapıldığı hesaptır.

TTK'ya göre cari hesap nedir?

Türk Ticaret Kanununun 87. maddesine göre cari hesap, iki kimsenin para, mal, hizmet ve diğer hususlardan dolayı birbirlerindeki alacaklarını ayrı ayrı istemekten karşılıklı olarak vazgeçip, bunları kalem kalem zimmet ve matlup şekline çevirerek hesabın kesilmesinden çıkacak bakiyeyi isteyebileceklerine dair bulunan mukaveleye denilmektedir.

CARİ HESAP TAKİBİNİN ÖNEMİ?

Cari hesap takibiyle, işletmenizin borç ve alacaklarını ayrıntılı ve düzenli bir şekilde görebilirsiniz.

Çoğunlukla muhasebe işlemlerinin geçmişe yönelik evrakları kayıt altına alınır. Geçmiş dönem bilgiler ve belgelerin mevcudiyeti cari hesabın takibinin yapıldığı anlamına gelmez. Cari hesap takibinin önemi geçmiş değil, güncel bilgilerle ilgili olmasıdır. Cari hesabın, düzenli ve güncel olarak tutulması oldukça önemlidir. Anlık istenilen raporlar söz konusu bilgilere dayanılarak hazırlanabilir ve muhtelif durumlarda mutabakat sağlanması için kullanılır.

CARİ HESAP TAKİBİ NASIL YAPILIR?

Defter'de cari hesap tutma

Bunlardan birincisi ve en klasik yöntem cari hesap defterleridir. Bu yöntemde defter 3 bölüme ayrılır; birinci bölümde alacakların, ikinci bölümde borçların ve üçüncü bölümde de vergi borcu ve diğer borç ve alacaklar işlenerek takibi yapılır.

Bu yöntem, iş yükü ve zaman kaybına neden olur. Ayrıca bu yöntemle raporlama yapmak imkansızdır.

Excel'de cari hesap tutma

Müşteri ve tedarikçiler için ayrı ayrı hazırlanmış cari hesap kartları oluşturmalısınız. Söz konusu kartlarda; isim, ünvan, takip no, cari hesap türü, alacak ve borç bakiyesi gibi bilgiler olmalı ayrıca kartları belirli periyotlarda güncellemelisiniz. Bununla birlikte başka bir kartta da bütün borç ve alacakların listelenmesi gerekir. Excel'de cari hesap takibi anlaşılacağı üzere oldukça karışıktır. Muhtemel hataları önlemek neredeyse imkansızdır.

Excel'de ve defterde cari hesap takibi çok ciddi zaman ve emek kaybına neden olur.

Şirket içinde muhasebe programıyla cari hesap tutma

Şirket içinde muhasebe elamanı ve masaüstü bir muhasebe programında cari hesap takibi yapılır. Fakat küçük ölçekli işletmelerin bir çoğu, kendi bünyelerinde muhasebe programı kullanabilecek yetkin personel kaynağına sahip değil.

Lonca ön muhasebe programıyla cari hesap tutma

Mysoft bulut tabanlı ön muhasebe programıyla müşteri ve tedarikçilerinizin cari hesap takibini online olarak yapabilirsiniz. Ayrıca hangi müşteriden ne kadar alacağınız var, kime ne kadar ödeme yapacaksınız tüm bunları kolaylıkla takip edersiniz. Toplam tahsilat ve ödemelerinizi anlık olarak görebilirsiniz. Stok, maliyet, kasa, fatura, sipariş, banka ve müşteri bilgilerinin yönetimini çok pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Zamandan ve maliyetlerden tasarruf edersiniz.

Ön Muhasebe Programı Nedir?

Ön muhasebe programları, bir firmanın temel ön muhasebe süreçlerinin takibinde kullanılan programlardır.

Muhasebe hesaplarının hatasız ve eksiksiz olarak tutulması kritiktir. Vergi borcunun yanlış hesaplanması, e-Faturaların hatalı düzenlenmesi vs. durumlar işletmelerin ekonomik kayıplara uğramasına neden olabilir ve ayrıca cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmaları söz konusu olabilir.

Ön muhasebe programlarıyla cari işlemler, gelir gider takibi, çek senet takibi, banka işlemleri, satış işlemleri, stok giriş ve çıkışları, fatura ve irsaliye takibi, vb. işlemler kolaylıkla ve hatasız olarak gerçekleştirilir.

Mahalle bakkallarından süpermarketlere, toptancılardan perakendecilere, ürün ya da hizmet satışı yapan her türlü firmanın satış takibi, stok takibi, satış sözleşmelerinin hazırlanması, e-Faturaların ve e-Arşiv Faturaların düzenlenerek takip edilmesi, borçlar ve alacakların takibi için web tabanlı ön muhasebe programına ihtiyacı vardır.  Ön muhasebe programı kullanan firmaların kendi bünyelerinde muhasebeci veya mali müşavir bulundurmalarına gerek yoktur.

İnternet Tabanlı (web) Ön Muhasebe Programı Nedir?

İnternet ortamında çalışan hiçbir kurulum gerektirmeyen web browserlar aracılığı ile her yerden ulaşabileceğiniz ön muhasebe programlarına internet tabanlı (web) ön muhasebe programı denir.

Mobil Ön Muhasebe Programı Nedir?

Mobil cep telefonlarında çalışan ön muhasebe programlarına mobil ön muhasebe programı denir.

Bulut Tabanlı (Online) Ön Muhasebe Programı Nedir?

Esasen internet tabanlı ön muhasebe programlarına bulut tabanlı yada online ön muhasebe programları da denilmektedir.

Hesap hatalarını ön muhasebe programları ile önlemek mümkündür. Online ön muhasebe programları sayesinde daha güvenli ve verimli bir şekilde kolay ön muhasebe kayıtları tutulabilir. Mobil ön muhasebe programları ile işinizi dilediğiniz yerden cepten gerçekleştirebilirsiniz. 

En İyi Ön Muhasebe Programı Nasıl Seçilir?

 • İşletmeniz için en uygun ön muhasebe programınına karar vermeden önce ilk yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemektir. Ön muhasebe programına ihtiyacınız varken, genel muhasebe programına yatırım yapmayın.
 • Muhasebe bilgi ve uzmanlık gerektirir. O nedenle ön muhasebe programları seçimi yaparken muhasebecinizin görüşlerine önem verin. Programın gereksinimlerinize uygun düzenlenmesi için de muhasebecinizden yardım alabilirsiniz.
 • Farklı yazılım programlarının özelliklerini araştırın ve birbiriyle kıyaslayın. Tercih edeceğiniz ön muhasebe programı kazançlarınızın yönetimini direkt olarak etkileyeceğinden dolayı piyasa araştırmasına zaman ayırın.
 • Ön muhasebe programı alırken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de kullanım kolaylığıdır. Kullanıcı dostu ön muhasebe programı olması çok önemlidri. Aksi durumda personeliniz öğrenmekte zorlanabilir, bu da işlerin yavaşlamasına neden olur. Kullanım zorluğu nedeni ile program değiştirme durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da maliyet ve zaman kaybı anlamına gelir.
 • Mobil uyumlu ön muhasebe programı zamandan ve maliyetlerden tasarruf sağlar. Cari işlemler, stok, gün sonu işlemleri veya çeşitli raporlamaları, ister ofiste isterseniz ofis dışında olun mobil cihazlar vasıtasıyla yapabilmelisiniz.
 • Cep telefonunuzdan e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu, e-Serbest Meslek Makbuzu kesebilir ya da gönderilen e-belgeleri kontrol edebilirsiniz. Kullandığınız ön muhasebe yazılımının bu alt yapıyı sağlıyor olması çok önemlidir.
 • Ön muhasebe programının tüm elektronik cihazlardan (bilgisayar, telefon ve tablet) otomatik olarak güncellenmesi yada bulut tabanlı ön muhasebe programı olması gerekir.
 • Tercih edeceğiniz ön muhasebe uygulaması diğer uygulamalarla gerekli entegrasyonu sağlayacak alt yapıyı sunması kritiktir.
 • Eklenti ve modüller, önmuhasebe programlarına ekstra işlevsellik sağlar.
 • Ön muhasebe sistemi kullanmaya başlamadan önce gerekli eğitimlerin tarafınıza verilmesi gerekir.
 • En çok sorun yaşanan noktalardan biri de yeterli teknik desteğin sağlanamaması. Oysa satın alacağınız ön muhasebe yazılımının, ilgili firma tarafından 7/24 destek hizmetinin verilmesi gerekmektedir.
 • internet tabanlı ön muhasebe programları tercih ederseniz tüm verileriniz bulut sistemler ile güvende olur ve her yerden olaşabilir olursunuz.
 • Tercih edeceğiniz ön muhasebe uygulaması yeterli güvenlik önlemlerinin alındığından emin olun.
 • Yukarıda saydığımız konulara ilave olarak elbette piyasa fiyat araştırması yapmakta fayda var.

İnternet Tabanlı Ön Muhasebe Programı Neden Önemli?  Bulut yada Online Nedir?

Esasen internet tabanlı ön muhasebe programlarına bulut tabanlı ön muhasebe programı yada online ön muhasebe programı denilmektedir.

 • Online ön muhasebe programı sayesinde gelir gider takibini en kolay ve pratik şekilde yapabilirsiniz.
 • Excel'deki hatalı formüllerden, evrakların kaybolma riskinden kurtulursunuz.
 • Bulut tabanlı ön muhasebe sayesinde, verilerinizi elektronik ortamda saklayabilirsiniz. Dolayısıyla bilgisayarın arızalanması durumunda, bilgilerinizin kaybolma riskinden ve muhasebe defterinin yükünden kurtulmuş olursunuz.
 • Ön muhasebe programı sayesinde kaydettiğiniz tüm bilgiye bir kaç tıklamayla ulaşırsınız. İstediğiniz tarihteki, istediğiniz bilgileri görüntüleyebilir ve değerlendirmelerde bulunabilirsiniz.
 • Ön muhasebe programı kullanarak, mali işlemlere harcadığınız zamanı minimize edersiniz.
 • Online ön muhasebe programları sayesinde ofise bağlı kalmadan, istediğiniz yerden muhasebe işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İster yolda olun, ister tatilde, internet olan her yerden ön muhasebe programına erişebilir, ister fatura kesip gönderebilirsiniz. isterseniz cari hesaplarınızın kontrolünü yaparsınız.
 • Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde çok rahat kullanabilirsiniz.
 • Tahsilatlarınızı otomatik hale getirerek müşterilerinize e-posta yoluyla hatırlatma yapabilirsiniz.
 • Maliyet ve zamandan tasarruf sağlarsınız.

Online ön muhasebe programı ile hangi işlemler yapılır?

 • Nakit akışı, borçlar ve alacakların takibi, karlılık durumu vs. gibi firma için kritik değerdeki konuların takibini web tabanlı ön muhasebe programıyla yapabilirsiniz.
 • Online ön muhasebe programıyla sadece nakit akışını takip etmekle kalmaz aynı zamanda kaydettiğiniz müşteri ve fatura bilgileri sayesinde yaklaşan ödeme ve tahsilat günlerini de kolayca görüntüleyebilirsiniz.
 • Online e-fatura düzenleyebilirsiniz. İster ofiste isterseniz ofis dışında olun, cep telefonunuzdan e-Fatura kesebilir ve gelen faturalarınızı görüntüleyebilirsiniz.
 • Stok ve depo yönetimi yapabilir, maliyet ve satış sonrası karlılığınızı kontrol edebilirsiniz.
 • Kolay ön muhasebe programı sayesinde finansal durumunuzu aktif olarak yönetirsiniz.
 • Her türlü alım satım işlemlerini, ödeme, tahsilat, borç ve alacak takibini online ön muhasebe programıyla yapabilirsiniz.
 • Personelin maaş, avans, prim vs. işlemlerini de online olarak takip edebilirsiniz.
 • Özetle online ön muhasebe programıyla internetin olduğu her yerden ve istediğin zamanda, tüm ön muhasebe işlemlerini mobil cihazlar vasıtasıyla yapabilirsiniz.

Bulut tabanlı ön muhasebe programının sağladığı avantajlar neler?

 • Pratiktir ve zamandan kazandırır
 • Kullanım kolaylığı sayesinde herkes çok rahat kullanabilir
 • Defter tutmaya gerek kalmaz. Böylece defterin kaybolması veya tahrifata uğraması gibi sorunlar yaşamazsınız. 
 • Excel gibi muhasebe programlarıyla zaman kaybetmezsiniz.
 • Cari hesapların takibi kolaylaşır
 • Şirket dışındayken, ve istediğiniz her yerden, ön muhasebe bilgilerinize kolaylıkla erişim sağlar ve istediğiniz zaman güncelleme yapabilirsiniz.
 • Otomatik yedekleme sayesinde tüm bilgileriniz güvendedir.
 • Hesaplarda oluşabilecek hata oranını minimuma indirmektedir.

ÖN MUHASEBE NASIL TUTULUR?

Defter tutma yöntemi

Ön muhasebede en bilindik yöntem, defter tutma yöntemidir. Ön muhasebe bilgilerinin tamamı bir deftere kaydedilerek tutulur. Defterin kaybolması veya tahrifat görmesi gibi tehlikeleri bulunmaktadır.

Excel'de ön muhasebe tutmak

Fonksiyonlardan ve formüllerden dolayı kompleks bir metottur. Bu yöntemi kullanmak için Excel'i çok iyi bilmek gerekmektedir. Bilakis, raporları ve tabloları oluşturmak çok uzun zaman alabilir. Ayrıca, bilgisayarın arızalanması ya da çalınması durumlarında tüm bilgilerinizi kaybedebilirsiniz. Buna karşın sürekli yedekleme işlemi yapmanız gerekmektedir

Ön muhasebenin şirket içinde tutulması

Bazı firmalar, şirkette çalıştırdıkları bir muhasebeciyle ve muhasebe yazılımıyla ön muhasebelerini şirket içinde tutmayı tercih ederler. Bu durum lisanslı yazılımın ücreti ve muhasebe çalışanının ekstra maliyetini ortaya çıkarır.

Modern teknolojik yöntem; bulut tabanlı ön muhasebe programı

Son yıllarda yukarıda bahsettiğimiz geleneksel yöntemler yerini bulut tabanlı ön muhasebe programına bıraktı. Online ön muhasebe programı ile verileriniz bulut tabanlı bir uygulamada tutulur. İnternet olan her yerden tüm muhasebe verilerinize ulaşabilir ve dilediğiniz gibi güncelleme yapabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcı dostu arayüze sahip olduğu için kullanım kolaylığı sağlar.

Genel Muhasebe ve Ön Muhasebe Arasındaki Farklar Nelerdir?

Genel muhasebe ve ön muhasebe arasındaki farklar; yapılan işlemlerle ilişkilidir. Ön muhasebe, genel muhasebenin ilk adımıdır ve ön muhasebe olmadan genel muhasebeye geçilemez. Ön muhasebe ile firmaların temel finansal işlemleri gerçekleştirilir. Genel muhasebe ise, genel mali hesaplamaların yapıldığı işlemlerdir.

 • Ön muhasebeyle firmanın gelir gider takibi, borçlar ve alacakların takibi, çek, senet, ödemeler ve tahsilatların takibi yapılır. Ayrıca fatura düzenleme ve sınıflandırma da ön muhasebeyle yapılan işlemlerdir. Ön muhasebenin sağladığı verilerle firma yönetimi kolaylaşır.
 • Genel muhasebe, ön muhasebe verileri ile gerçekleştirilir. Firmanın genel mali durumunun takibi, ön muhasebedeki yapılan işlemlerin sınıflandırılması, raporlanması ve analize uygun hale getirilmesi genel muhasebe kapsamına girmektedir. Firmanın bütün varlıklarının, borçlarının takip ve beyan edilmesi genel muhasebenin konusudur. Defter kayıtlarının tutulması, vergi hesaplamaları ve tüm bunlarla ilgili olarak kurumlara beyanname verilmesi de genel muhasebenin kapsamındadır. Ayrıca genel muhasebe de mali tablolar oluşturularak ayrıntılı finansal analizler de yapılmaktadır.

Kaç Çeşit Muhasebe Programı Var?

Ön muhasebe programı:

İşletmelerin nakit, cari hesap, borçlar, alacaklar, fatura, stok vs. gibi işlemlerinin bilgisayar programı aracılığıyla takip edilmesini sağlayan sistemdir.

Web tabanlı ön muhasebe programı, daha çok küçük ve orta ölçekli işletmelerin kullandığı yazılımdır. Ön muhasebe programı kullanan firmaların kendi bünyelerinde muhasebeci veya mali müşavir bulundurmalarına gerek yoktur.

Genel muhasebe programları:

Muhasebe işlemlerinin tamamının düzenlenmesi ve takip edilmesini sağlayan genel muhasebe yazılımları, muhasebe alanında işinin ehli kişiler tarafından kullanılabilmektedir.

Genel muhasebe çok kapsamlı bir program olduğu için oldukça maliyetlidir ve ticari olarak büyük işlem hacmine sahip şirketler tarafından kullanılmaktadır.

 

Lonca Nedir?

Meslek çıkarlarını korumak için, usta, kalfa ve çırak ilişkisi içinde bir başkanın yönetiminde oluşturulan meslek organizyonuna lonca denir.

MYSOFT BLOG

Tüm Blog yazılarımızı görmek için tıklayınız

Finansal Analiz Nedir? Finansal Analiz Teknikleri Nelerdir?

18.04.2022 22:36:35

Finansal analiz şirketlerin mali tablolarındaki verilerin; finansal faaliyetleri yönetmek ve yönlendirmek için analiz edilmesidir.

Devamı

Nakit Akışı Nedir? Nakit Akış Tablosu Nasıl Hazırlanır?

14.04.2022 11:43:50

Nakit akışları, nakit ve nakit benzerlerinin işletmeye girişi ve işletmeden çıkışıdır.

Devamı

Şirket Nasıl Kapatılır? Limited Şirket Tasfiyesi Nasıl Yapılır? Şirket Tasfiyesi Ne Kadar Sürer?

25.03.2022 10:44:33

Şirket kapatma işlemleri tasfiyeli veya tasfiyesiz olmak üzere iki farklı biçimde yapılmaktadır.

Devamı

Tahakkuk Fişi Nedir? Ne İşe Yarar? Tahakkuk Fişi Nasıl Alınır? Nasıl Sorgulanır?

21.03.2022 16:29:26

Tahakkuk fişi, tarh ve tebliğ edilen bir verginin ödenmesi gereken bir safhaya gelmesidir.

Devamı

2022'de Bir Personelin İşletmeye Olan Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

21.03.2022 11:50:21

Personel maaşı nasıl hesaplanır? Maaşlarda SGK ve işsizlik pirimi nasıl hesaplanır? SGK 5 puanlık indirim nedir?

Devamı

2022 SGK Teşvikleri Nelerdir? Teşvikten Yararlanma Şartları Nedir?

15.03.2022 13:24:35

2022 yılında toplam 17 prim teşvik, destek ve indirim uygulaması bulunmaktadır.

Devamı

Marka Tescili Nedir? Nasıl Yapılır? Marka Tescil Belgesi Ne İşe Yarar?

23.01.2022 15:29:15

Markaların yasal olarak güvence altına alınmasına marka tescili denilmektedir. Bir marka tescil ettirilmek suretiyle koruma altına alınır.

Devamı

Şirketlerde Ortaklıktan Ayrılma Nasıl Olur? Ortaklıktan Çıkarma Nasıl Yapılır?

10.01.2022 08:23:17

Ortaklık fesih işlemleri şirket türüne göre değişkenlik gösterir ve yasalara uygun olarak yapılması gerekmektedir.

Devamı

2022 Yılında Asgari Ücretin İşverene Maliyeti Nedir?

17.12.2021 18:47:50

2022 yılında bir işçinin işverene maliyeti 5.879,70 TL oldu.

Devamı
WhatsApp