Ön Muhasebe Programı Nedir? En İyi Ön Muhasebe Programı Nasıl Seçilir?

Ön Muhasebe Programı Nedir? En İyi Ön Muhasebe Programı Nasıl Seçilir?

Ön muhasebe programları, bir firmanın temel muhasebe süreçlerinin takibinde kullanılan programlardır.

Muhasebe hesaplarının hatasız ve eksiksiz olarak tutulması kritiktir. Vergi borcunun yanlış hesaplanması, e-Faturaların hatalı düzenlenmesi vs. durumlar işletmelerin ekonomik kayıplara uğramasına neden olabilir ve ayrıca cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmaları söz konusu olabilir.

Ön muhasebe programlarıyla cari işlemler, gelir gider takibi, çek senet takibi, banka işlemleri, satış işlemleri, stok giriş ve çıkışları, fatura ve irsaliye takibi, vb. işlemler kolaylıkla ve hatasız olarak gerçekleştirilir.

Mahalle bakkallarından süpermarketlere, toptancılardan perakendecilere, ürün ya da hizmet satışı yapan her türlü firmanın satış takibi, stok takibi, satış sözleşmelerinin hazırlanması, e-Faturaların ve e-Arşiv Faturaların düzenlenerek takip edilmesi, borçlar ve alacakların takibi için web tabanlı ön muhasebe programına ihtiyacı vardır.

Hesap hatalarını ön muhasebe programları ile önlemek mümkündür. İnternet tabanlı ön muhasebe programları sayesinde daha güvenli ve verimli bir şekilde kolay ön muhasebe kayıtları tutulabilir.

ÖN MUHASEBE PROGRAMINA İHTİYACINIZ OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Bulut tabanlı ön muhasebe programı, bilhassa ticari hayata yeni başlayan firmalar için kritik bir öneme sahiptir

Şirket kuran veya kuracak olan bir çok kişinin kafasını karıştıran konuların başında "ön muhasebe programına ihtiyacım var mı" sorusu gelmektedir.

Kendi işinizi kuruyorsanız firmanızın mali süreçlerini çok iyi bir biçimde takip etmeniz gerekir. Ön muhasebe, genel muhasebenin ilk adımıdır. Bir firmanın; çek, senet takibi, nakit akışı, banka hesaplarının ve müşterilerinin takibi ön muhasebe programıyla gerçekleştirilir.

Kompleks excel tabloları ile zaman kaybetmemek ve gayrimuntazam defterlerle uğraşmamak, fatura ve diğer kıymetli evrakları kaybetme riskiyle karşılaşmamak için ön muhasebe programı kullanmanız firmanız için elzemdir.

Bulut tabanlı ön muhasebe programına (internet tabanlı) neden ihtiyacınız var?

 • Bulut tabanlı ön muhasebe programı sayesinde gelir gider takibini en kolay ve pratik şekilde yapabilirsiniz.
 • Excel'deki hatalı formüllerden, evrakların kaybolma riskinden kurtulursunuz.
 • Bulut tabanlı ön muhasebe sayesinde, verilerinizi elektronik ortamda saklayabilirsiniz. Dolayısıyla bilgisayarın arızalanması durumunda, bilgilerinizin kaybolma riskinden ve muhasebe defterinin yükünden kurtulmuş olursunuz.
 • Ön muhasebe programı sayesinde kaydettiğiniz tüm bilgiye bir kaç tıklamayla ulaşırsınız. İstediğiniz tarihteki, istediğiniz bilgileri görüntüleyebilir ve değerlendirmelerde bulunabilirsiniz.
 • Ön muhasebe programı kullanarak, mali işlemlere harcadığınız zamanı minimize edersiniz.
 • Bulut tabanlı ön muhasebe programları sayesinde ofise bağlı kalmadan, istediğiniz yerden muhasebe işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İster yolda olun, ister tatilde, internet olan her yerden ön muhasebe programına erişebilir, ister fatura kesip gönderebilirsiniz. isterseniz cari hesaplarınızın kontrolünü yaparsınız.
 • Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde çok rahat kullanabilirsiniz.
 • Tahsilatlarınızı otomatik hale getirerek müşterilerinize e-posta yoluyla hatırlatma yapabilirsiniz.
 • Maliyet ve zamandan tasarruf sağlarsınız.

Siz de Mysoft'un bulut tabanlı ön muhasebe programıyla tüm finansal işlemlerinizi yönetebilirsiniz.

EN İYİ ÖN MUHASEBE PROGRAMI NASIL SEÇİLİR?

İşletmenizin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayacak, en iyi ön muhasebe programı, seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

Ön Muhasebe Programı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

 1. İşletmeniz için en uygun ön muhasebe programınına karar vermeden önce ilk yapmanız gereken ihtiyaçlarınızı belirlemektir. Ön muhasebe programına ihtiyacınız varken, genel muhasebe programına yatırım yapmayın.
 2. Muhasebe bilgi ve uzmanlık gerektirir. O nedenle ön muhasebe programları seçimi yaparken muhasebecinizin görüşlerine önem verin. Programın gereksinimlerinize uygun düzenlenmesi için de muhasebecinizden yardım alabilirsiniz.
 3. Farklı yazılım programlarının özelliklerini araştırın ve birbiriyle kıyaslayın. Tercih edeceğiniz ön muhasebe programı kazançlarınızın yönetimini direkt olarak etkileyeceğinden dolayı piyasa araştırmasına zaman ayırın.
 4. Ön muhasebe programı alırken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de kullanım kolaylığıdır. Kullanıcı dostu ön muhasebe programı olması çok önemlidir. Aksi durumda personeliniz öğrenmekte zorlanabilir, bu da işlerin yavaşlamasına neden olur. Kullanım zorluğu nedeni ile program değiştirme durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da maliyet ve zaman kaybı anlamına gelir.
 5. Mobil uyumlu ön muhasebe programı zamandan ve maliyetlerden tasarruf sağlar. Cari işlemler, stok, gün sonu işlemleri veya çeşitli raporlamaları, ister ofiste isterseniz ofis dışında olun mobil cihazlar vasıtasıyla yapabilmelisiniz.
 6. Cep telefonunuzdan e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu, e-Serbest Meslek Makbuzu kesebilir ya da gönderilen e-belgeleri kontrol edebilirsiniz. Kullandığınız ön muhasebe yazılımının bu alt yapıyı sağlıyor olması çok önemlidir.
 7. Ön muhasebe programının tüm elektronik cihazlardan (bilgisayar, telefon ve tablet) otomatik olarak güncellenmesi yada bulut tabanlı ön muhasebe programı olması gerekir.
 8. Tercih edeceğiniz ön muhasebe uygulaması diğer uygulamalarla gerekli entegrasyonu sağlayacak alt yapıyı sunması kritiktir.
 9. Eklenti ve modüller, ön muhasebe programlarına ekstra işlevsellik sağlar.
 10. Ön muhasebe sistemi kullanmaya başlamadan önce gerekli eğitimlerin tarafınıza verilmesi gerekir.
 11. En çok sorun yaşanan noktalardan biri de yeterli teknik desteğin sağlanamaması. Oysa satın alacağınız ön muhasebe yazılımının, ilgili firma tarafından 7/24 destek hizmetinin verilmesi gerekmektedir.
 12. internet tabanlı ön muhasebe programları tercih ederseniz tüm verileriniz bulut sistemler ile güvende olur ve her yerden olaşabilir olursunuz.
 13. Tercih edeceğiniz ön muhasebe uygulaması yeterli güvenlik önlemlerinin alındığından emin olun.
 14. Yukarıda saydığımız konulara ilave olarak elbette piyasa fiyat araştırması yapmakta fayda var.

İnternet Tabanlı Ön Muhasebe Programı Neden Önemli?  Bulut yada Online Nedir?

Esasen internet tabanlı ön muhasebe programlarına bulut tabanlı ön muhasebe programı yada online ön muhasebe programı denilmektedir.

 • Online ön muhasebe programı sayesinde gelir gider takibini en kolay ve pratik şekilde yapabilirsiniz.
 • Excel'deki hatalı formüllerden, evrakların kaybolma riskinden kurtulursunuz.
 • Bulut tabanlı ön muhasebe sayesinde, verilerinizi elektronik ortamda saklayabilirsiniz. Dolayısıyla bilgisayarın arızalanması durumunda, bilgilerinizin kaybolma riskinden ve muhasebe defterinin yükünden kurtulmuş olursunuz.
 • Ön muhasebe programı sayesinde kaydettiğiniz tüm bilgiye bir kaç tıklamayla ulaşırsınız. İstediğiniz tarihteki, istediğiniz bilgileri görüntüleyebilir ve değerlendirmelerde bulunabilirsiniz.
 • Ön muhasebe programı kullanarak, mali işlemlere harcadığınız zamanı minimize edersiniz.
 • Online ön muhasebe programları sayesinde ofise bağlı kalmadan, istediğiniz yerden muhasebe işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İster yolda olun, ister tatilde, internet olan her yerden ön muhasebe programına erişebilir, ister fatura kesip gönderebilirsiniz. isterseniz cari hesaplarınızın kontrolünü yaparsınız.
 • Kullanıcı dostu arayüzü sayesinde çok rahat kullanabilirsiniz.
 • Tahsilatlarınızı otomatik hale getirerek müşterilerinize e-posta yoluyla hatırlatma yapabilirsiniz.
 • Maliyet ve zamandan tasarruf sağlarsınız.

EN İYİ ONLİNE ÖN MUHASEBE PROGRAMLARININ ÖZELLİKLERİ

 • Güçlü teknik alt yapıya sahiptirler.
 • Herhangi bir donanım, server ya da ana bilgisayar ihtiyacı olmadan çalışırlar.
 • Online ön muhasebe programları kullanıcılara büyük bir esneklik ve kolaylık sağlar.
 • Cari, kasa, çek-senet, stok, banka ve daha birçok modül yer alır. Aynı zamanda fonksiyonel ve kapsamlı çözümler sunar.
 • Gelir gider modülüyle tüm nakit akışını kolayca takip edersiniz.
 • En iyi online ön muhasebe programları kullanıcı dostudur.
 • İstediğiniz her yerden, ister bilgisayarınızdan ister cep telefonunuzdan tüm ön muhasebe işlemlerini yapabilirsiniz.
 • Birden çok kullanıcı atayabilirsiniz.
 • İster bilgisayardan isterseniz mobil cihazlar vasıtasıyla raporlar alırsınız.

WEB TABANLI ÖN MUHASEBE PROGRAMLARININ AVANTAJLARI

 • Web tabanlı ön muhasebe programı kullanmak için veritabanı yatırımı yapmanıza gerek yoktur.
 • Kurulumu kolay ve pratiktir. İnternet üzerinden gerekli adımları izleyerek hesabınızı oluşturabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Web tabanlı ön muhasebe programlarının kullanımı kolaydır.
 • Masaüstü ön muhasebe programlarının tersine web tabanlı ön muhasebe programları sürekli güncellenir. Yeni özellikler kurulum gerektirmeden kullanıma hazırdır. Ayrıca güncellemeler için ekstra ücret ödemezsiniz.
 • Web tabanlı ön muhasebe programlarında tüm verilerinizi Excel dosyası halinde toplu olarak aktarabilirsiniz.
 • Verinin doğrudan internette depolanması sebebiyle veri kaybını minimize edersiniz.
 • Web tabanlı ön muhasebe programları sayesinde ofise bağımlı olmadan internetin olduğu her yerden ve istediğiniz zamanda sisteme erişebilirsiniz. İster e-Fatura keser, isterseniz de mali verilerinizi kontrol edebilirsiniz.
 • Web tabanlı ön muhasebe programları ile CRM, ERP vs. programlarla entegrasyon sağlayabilir ve bir arada kullanabilirsiniz.
 • Verilerinizi kolayca içeri ya da dışarı aktarabilirsiniz.
 • Masaüstü ön muhasebe programı satın aldığınız zaman kurulum aşamasında destek almak zorundasınız. Ayrıca ilerleyen zamanlarda herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman da destek almak için danışmanlık ücreti ödemeniz gerekir.
 • Web tabanlı ön muhasebe programlarında ise aboneliğiniz süresince ihtiyaç duyduğunuz her zaman ücretsiz destek alabilirsiniz.

EN İYİ ÖN MUHASEBE PROGRAMI MYSOFT'UN ÖZELLİKLERİ

 • Temel düzeyde internet kullanan herkes, Mysoft online ön muhasebe programını kolaylıkla kullanabilir.
 • Mysoft ön muhasebe programı sürekli kendini günceller. Güncellemelerden herhangi bir ücret talep edilmez.
 • Verileriniz güvenle saklanır, yedekleme için ayrıca bir yatırım yapmanıza gerek kalmaz.
 • İnternet tabanlı muhasebe programı olduğu için internetin olduğu her yerden muhasebe işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.
 • Masaüstü programlardan farklı olarak donanım ve yazılım yatırımı gerektirmez. İnternetin olduğu her cihazdan sisteme giriş sağlarsınız.
 • Excel'deki verilerinizi kolaylıkla sisteme aktarabilirsiniz.
 • e-Fatura düzenleyebilir, müşterinize gönderebilir ve alabilirsiniz.
 • Sisteme birden çok kullanıcı atayabilirsiniz.
 • Mysoft'un 7/24 destek hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • Raporlar oluşturabilirsiniz.
 • Mysoft ön muhasebe programı, Türkiye Vergi Mevzuatına göre geliştirilmiştir.

Mysoft ön muhasebe programıyla neler yapabilirim?

 • Müşteri takibi
 • Borç ve alacak takibi
 • Gelir ve gider takibi
 • Nakit akışı takibi
 • Banka hesap takibi
 • Tahsilat ve ödeme takibi
 • e-Fatura, Proforma Fatura ve e-İrsaliye işlemlerinin takibi
 • Çek ve senetlerin takibi
 • Kasa hesabı takibi
 • Stok giriş ve çıkış takibi
 • Personel takibi
 • Veri aktarımı
 • Raporlar oluşturma

ÜCRETSİZ ÖN MUHASEBE PROGRAMI KULLANMANIN DEZAVANTAJLARI NEDİR?

Tamamen ücretsiz olan ön muhasebe programları kullanmanın bazı dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin teknik desteğe ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda destek alma olanakları sınırlıdır. Bununla birlikte genellikle windows uygulaması oldukları için kurulum, yedekleme vs. işlemler gerekmektedir.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) A.Ş.'den Duyuru 20.10.2020

 20 Ekim 2020 Salı

İleti Yönetim Sistemi (İYS) A.Ş. İLETİ 5, İLETİ 25 ve İLETİ 75 - Seviye 1 hizmetleri 1 yıl süre ile ücretsiz.

Devamı

e-Defter ve e-Defter Beratının Saklanması ve İbrazı Nasıl Olmalıdır?

 15 Ekim 2020 Perşembe

1 Sıra No'lu Elektronik Defter Genel Tebliğinde e-Defter ve e-Defter beratının saklanması ve ibrazı 

Devamı

e-Defter ve Berat Saklama Kullanıcı Kılavuzu Yayınlandı!

 12 Ekim 2020 Pazartesi

e-Defter ve berat dosyalarının ikincil kopyalarının saklanmasına ilişkin "e-Defter Saklama Kullanıcı Kılavuzu"

Devamı

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Broşürü Yayınlandı!

 23 Eylül 2020 Çarşamba

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesine yönelik açıklamaların yer aldığı broşür hazırlandı.

Devamı

Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi Yayımlandı!

 23 Eylül 2020 Çarşamba

Cumhurbaşkanlığı genelgesi doğrultusunda "Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi" yayımlandı.

Devamı

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) ve Elektronik Ticaret Bilgi Platformu Nedir? Ne İşe Yarar?

 21 Eylül 2020 Pazartesi

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'ni (ETBİS), Elektronik Ticaret Bilgi Platformu hayata geçirildi.

Devamı

Türkiye'de Yaşamayan Yurt İçi Müşterilere Ticari Elektronik İleti Gönderilir Mi?

 18 Eylül 2020 Cuma

Türkiye'de yerleşik olmayan yurt içi müşterilerine Tic.İleti gönderimi yapanlar İYS'ye kaydolmak zorunda mıdır?

Devamı

İmza Sirküsü Nedir, Nasıl Alınır? Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

 16 Eylül 2020 Çarşamba

İmza sirküleri sayesinde sahte imza kullanılarak dolandırıcılık olaylarının önüne geçilmektedir.

Devamı

Konkordato Nedir? Nasıl İlan Edilir? Kimler Konkordato Talep Edebilir?

 10 Eylül 2020 Perşembe

Kimler konkordato talep edebilir? Şirketler neden konkordato başvurusunda bulunur?

Devamı

SGK İşten Çıkış Bildirgesi Nedir? Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Verilir?

 9 Eylül 2020 Çarşamba

İşverenin, çalışanın sigortalılığı sona ermesi ile düzenlediği ve SGK'ya verdiği belgeye işten çıkış bildirgesi denir.

Devamı

E-Arşiv Fatura Geriye Dönük Kesilebilir Mi?

 7 Eylül 2020 Pazartesi

e-Arşiv Fatura, e-Fatura da olduğu gibi geriye dönük olarak düzenlenebilmektedir.

Devamı

Vergi Cezalarında İndirim Uygulaması Broşürü Güncellendi!

 7 Eylül 2020 Pazartesi

Vergi cezalarında indirim uygulaması broşürü güncellenerek yayınlandı.

Devamı

Geriye Dönük E-Fatura Nasıl Kesilir? E-Fatura'da 7 Günlük Süre Nasıl Hesaplanır?

 1 Eylül 2020 Salı

Geriye dönük e-Fatura kesilebilir mi? Kesilirse e-Fatura kaç gün geriye dönük kesilebilir?

Devamı

Mali Mührün Süresinin Dolması, Arızalanması ve Kaybolması Durumunda Yapılması Gerekenler?

 1 Eylül 2020 Salı

Mali Mührün süresinin dolması, arızalanması ve çalınması ve kaybolması halinde yapılması gerekenler nelerdir?

Devamı

e-Tebligat Nedir? e-Tebligat Başvurusu Nasıl Yapılır?

 30 Ağustos 2020 Pazar

Tebliği gereken belgelerin, e-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir.

Devamı

e-Gider Pusulası Nedir? e-Gider Pusulası Kimlere Zorunlu?

 30 Ağustos 2020 Pazar

e-Gider Pusulası, kağıt ortamdaki "Gider Pusulası" ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

Devamı

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi 1 Aralık'da Başlıyor!

 26 Ağustos 2020 Çarşamba

Ticaret Bakanlığı tarafından alt yapısı tamamlanan İleti Yönetim Sistemi'nin uygulanmasına sayılı günler kaldı

Devamı

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Duyurusu

 19 Ağustos 2020 Çarşamba

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Devamı
WhatsApp