Müşteri Memnuniyetini Artırmanın 8 Yöntemi Nedir?

Müşteri Memnuniyetini Artırmanın 8 Yöntemi Nedir

Her ticari işletmenin en önemli stratejisi, müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Mevcut müşteriyi korumak ve müşteri sadakati oluşturmak sürdürülebilir büyümenin temel şartıdır. Yeni müşteriler kazanmak, mevcut müşteriyi elde tutmaktan beş kat daha pahalıdır. Bu yüzden sahip olunan müşterileri elde tutmak için stratejiler geliştirmek çok kritiktir.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİ ARTIRMANIN 8 YÖNTEMİ

Güven verin

Tüm ticari girişimler için güven vermek kilit noktadır. Size güven duyan müşteri de memnun müşteridir.

Müşteri hizmetlerinde fark yaratın

Mevcut müşterilerin korunması için sorunlarını dinlemek ve önemsemek, taleplerine çözümler bulmak ve ihtiyaçlarını karşılamak gerekir. Müşteri hizmetleri departmanının müşteri odaklı bir yapıda olması önemlidir. Satışın her aşamasında müşteri ve müşteri adaylarının hızlı erişebildiği, tüm sorunlarına anlık olarak cevap bulabildiği bir yapıya sahip olmak gerekir.

Hızlı destek, samimi bir üslup, içten konuşma sesi ve müşteriye göre uyarlanmış kişiselleştirilmiş deneyimlerle müşteri hizmetlerinde fark yaratın.

Her bir müşteriye uyarlanmış kişiselleştirilmiş deneyimler sunabilmek CRM çözümleriyle mümkündür. CRM programları hakkında detaylı bilgi almak için Mysoft CRM ürün sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Canlı sohbet desteği

Müşterilerin pek çoğu satın almak istedikleri ürünle ilgili ön araştırma yapma eğilimindedir. Bu araştırmalar esnasında anlık olarak bilgiye ihtiyaç duyabilirler. Müşterilerin soru ve sorunlarına çözüm bulmak amacıyla 7/24 canlı sohbet desteği verilmesi, müşteri memnuniyetini artıran bir uygulamadır.

Chatbot yöntemi

Son dönemde oldukça yaygın kullanılan chatbot (sohbet robotları) bir takım standart sorulara anlık kurgulanmış cevaplar vermek üzere tasarlanan bir uygulamadır.
Chatbot kurguları, girişimlerin sektörüne ve türüne göre optimize edilebilmektedir. Müşterilere daha fazla bilgi sunabilmek için sohbet robotlarının kullanılması mühimdir. Chatbot metodu, telefonla müşteri desteği verilmesiyle desteklenmelidir.

İletişim formları

En önemli iletişim araçlarından biri de iletişim formlarıdır. Mevcut müşterilerin memnuniyet derecesini maksimize etmenin önemli bir parçası olan iletişim formları, dönüşümleri iyileştirmektedir.

Satış sürecinin her aşamasında olumsuz bir deneyim yaşayan müşterilerin deneyimlerini paylaşabileceği iletişim formları, ilgili tüm süreçlerle optimize edilmelidir. Hatta, iletişim formlarına mümkün olan en kısa zamanda telefonla veya yazılı olarak cevap verilmelidir.

Müşteri soru ve şikayetlerine nasıl cevap verilir konusunda detaylı bilgi için "Müşteri Şikayetlerine Nasıl Etkili Cevap Verilir?" yazımızı okuyabilirsiniz.

Sadakat programları

Müşterileri elde tutmanın en etkin yöntemlerinden biri de sadakat programlarıdır. Sadakat programlarında; puanlar, kupanlar, hediye çekleri, hediyeler, promosyonlar, teklifler ya da çeşitli fırsatlar sunulabilir. Tekrar alışveriş yapan müşteriler, tercihleri sebebiyle ödüllendirilir. Sadakat programları sayesinde müşteri kendisini, markanın bir parçası gibi hisseder ve marka elçisi gibi davranmaya başlar.

Müşteri yorumları

Müşteri memnuniyetinin veya memnuniyetsizliğinin göstergesi olan yorumlar özellikle e-Ticaret yapan firmalar için kritiktir.

Alışveriş yapanların büyük çoğunluğunun satın alma kararında müşteri yorumlarının payı büyüktür. Satın aldığı hizmetten ya da üründen memnun olan müşterinin deneyimlerini olumlu bir şekilde paylaşması, diğer müşterilerin satın alma eğilimlerini de pozitif yönde etkilemektedir.

Bu yüzden müşteri hizmetleri birimlerinin pozitif yorum alabilme odaklı çalışmaları gerekmektedir.

Müşteri İlişkileri Yönetimi CRM programı kullanın

Küresel ekonomide varlık göstermek isteyen şirketler için müşteri ilişkileri son derece önemlidir. Her şirket sahibi müşterilerine ait bilgileri, siparişleri, talepleri, satışları tek bir kanaldan kolayca takip etmek ister. Müşterilerle her an iletişim halinde olmak, müşterilerin isteklerini ve davranışlarını analiz etmek ve müşterinin beklentilerini hızlı bir şekilde karşılamak büyük bir kazanç sağlar. İşletmelerin kendi iş süreçlerine, faaliyet alanlarına uygun bir CRM sistemini kullanmaları son derece önemlidir.

Sonuç olarak; müşteri, bir şirketin can damarıdır. Müşteri memnuniyetini sağlayarak sadık müşterilere dönüştürmek, uzun vadeli başarının anahtarıdır.

mysoft-crm

 

İnternet Ortamında Yayınlanan İlanlar İçin BTRANS Zorunlu Oldu!

 31 Mayıs 2022 Salı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan 538 Sıra No'lu VUK Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Devamı

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Kullanım Rekoru Kırdı!

 25 Mayıs 2022 Çarşamba

2021 yılında düzenlenen e-Fatura 541 Milyon'a ulaşırken, e-Arşiv Fatura ise 3.5 Milyarı buldu.

Devamı

2022 e-Fatura Zorunluluğu Nedir? 2022 e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir?

 22 Nisan 2022 Cuma

509 No'lu VUK Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair 535 No'lu Tebliğ ile e-Fatura ve e-Arşiv Fatura düzenleme kapsamı genişledi.

Devamı

Araç Alım, Satım, Kiralama Yapanlar İçin e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Gelir İdaresi Başkanlığı yayımladığı Tebliğ ile e-Fatura uygulamasına dâhil olacak sektör ve mükellef gruplarını genişletti.

Devamı

Demir Çelik Sektörü İçin e-Fatura ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Demir ve çelik sektöründe faaliyet gösteren firmaların e-İrsaliye'ye geçiş yapmaları zorunludur.

Devamı

İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracılarına e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunlu Mu? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracılarının e-Fatura ve e-Arşiv Fatura geçiş zorunluluğunda limitler aşağıya çekildi.

Devamı

Akaryakıt Firmaları İçin e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Akaryakıt firmalarına e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye zorunluluğu nedir? Fatura düzenleme süresi nedir?

Devamı

Emlak ve Gayrimenkul Sektörü İçin e-Fatura Zorunluluğu Nedir? 2022 e-Fatura Geçiş Şartları Nelerdir?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Gayrımenkul sektörü için 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL olanlar, Temmuz 2022'ye kadar e-Faturaya geçiş yapmak zorundalar.

Devamı

Otellere e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunlu Mu? Oteller e-Faturaya Ne Zaman Geçiş Yapacaklar?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Konaklama hizmeti veren otel işletmelerine e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş zorunluluğu getirildi.

Devamı

İnsan Kaynakları Yönetimi HRM Nedir? Ne İş Yapar? İK Bilgi Sistemi HRIS Nedir?

 20 Nisan 2022 Çarşamba

İnsan Kaynakları Yönetim sistemi, şirketlerin insan kaynakları faaliyetlerini yönetmek için kullandıkları sistemdir.

Devamı
WhatsApp