Techno Beauty, Tekno Güzellik Uygulamaları Nelerdir?

Tekno güzellik uygulaması nedir? Techno Beauty ne demek?

Teknolojinin güzellik endüstrisindeki kullanımı anlamına gelen tekno güzellik uygulamaları son yılların en trend olan konuları arasında yer alıyor. Sanal cilt analiz uygulamaları, akıllı makyaj aynaları, saç kesim uygulamaları ve daha pek çok uygulama yapay zeka (AI) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri ile yeni bir boyut kazandı.

İngilizce Techno Beauty anlamına gelen tekno güzellik uygulamaları, akıllı telefonların yüz tanıma özelliği ile entegre olarak çalışıyor. Kullanıcıların fiziksel olarak herhangi bir mağazaya gitmesine gerek kalmadan, kendileri için en uygun kozmetik ürünleri bulmalarına yardımcı oluyor.

Tekno güzellik uygulama çeşitleri nelerdir?

Güzellik uygulamaları: Mobil cihazlarda kullanılabilen cilt bakımı, makyaj, saç bakımı gibi birçok güzellik uygulaması bulunuyor. Örneğin, yüzünüze uygun makyaj yapmanıza yardımcı olan uygulamalar, saçınıza farklı stiller denemenizi sağlayan uygulamalar gibi.

Cilt analiz uygulamaları: Cildinizin sağlığını ve durumunu takip etmeniz için geliştirilmiş uygulamalardır. Bu uygulamalar, cildinizi fotoğraflayarak cilt tonunuzu, kırışıklık ve lekelerinizi analiz eder ve size özel cilt bakımı önerileri sunar.

Akıllı makyaj aynaları: Bu aynalar, yüzünüzü fotoğraflayarak size en uygun makyaj önerilerini sunar. Bazı akıllı makyaj aynaları, makyajınızı yaparken size adım adım rehberlik bile yapabilir.

Kişiselleştirilmiş parfümler: Kişiselleştirilmiş parfüm uygulamaları, sizin kişisel koku tercihlerinize uygun parfüm önerileri sunar.

Saç kesim uygulamaları: Bu uygulamalar, saç stilinizi değiştirmeden önce nasıl görüneceğinizi tahmin etmenize yardımcı olur. Uygulama, yüzünüzün fotoğrafını kullanarak, size farklı saç kesimleri, stilleri ve renklerini deneme imkanı sunar.

Tekno güzellik uygulamaları nelerdir?

Tekno güzellik uygulamalarının en yaygın olanları aşağıdaki gibidir:

FaceCake: 2010 yılında piyasaya çıkan FaceCake uygulaması, kullanıcının ten rengine uygun olan kozmetik ürünleri bulmasını yardımcı oluyor. Hatta telefonların webcam'i sayesinde kullanıcılar ürünleri canlı olarak test edebiliyor.

ShadeScout: Bu uygulama kullanıcının cildine en uygun makyaj önerilerinde bulunarak bir akıllı ayna görevi görüyor.

Swivel Close-Up: Kozmetik ürünlerinin dışında gözlük, fular gibi aksesuarların da artırılmış gerçeklik ile sanal ortamda denenebilmesini sağlıyor. Kullanıcılar isterlerse ekran görüntüsü ya da videolarını çekip arkadaşlarının fikrini almak için sosyal mecralarda paylaşabiliyor.

Fab.by: Bu uygulama ile saç boyama işlemini yapmadan önce farklı renklerin kişilerin saçında nasıl görüneceği sanal ortamda test ediliyor. Kullanıcılar kendilerine en uygun saç rengini kolaylıkla seçebiliyor.

Haut.AI: Estonya merkezli Haut.AI, kullanıcıların cilt bakımı yapmak için profiller oluşturabileceği uygulamasıyla, cildin yapısını inceleyerek cilt analizi yapmalarına imkan sağlıyor. Haut.AI cilt bakım markaları için de API sunarak markaların kendi cilt analizi sistemlerini geliştirmelerine destek oluyor.

Charm: 2019'da Christian Rocha ve Toby Padilla tarafından uygulamaya konan Charm uygulaması, cilt analizi yaparak kullanıcılara cilt bakımı için önerilerde bulunuyor. Cilt bakım uzmanları tarafından hazırlanmış bilgilendirme amaçlı makalelerin de yer aldığı uygulamada ev ortamında bitkisel ürünlerle yapılabilecek cilt bakım önerileri de bulunuyor.

CureSkin: Akne ve siyah nokta gibi dermatolojik sorunlar için, yapay zekâ teknolojisi ile cilt analizi yaparak sorunları ortadan kaldırmak ve kişiselleştirilmiş tedavi yöntemleri için uygun ürünleri kullanıcıya öneriyor.

Proven: Gelişmiş yapay zeka teknolojilerini kullanan Proven, 2018 yılında oluşturduğu Skin Genome Project ile kullanıcılara özel cilt bakım programı sunuyor. Hatta cilt temizleme kremleri ve gece kremleri gibi ürünlerin uygulamadan satın alınmasına imkan tanıyor.

ModiFace: L'oréal tarafından 2018 yılında satın alınan ModiFace uygulaması, kullanıcıların güzellik seviyeleri, cilt kusurları ve hangi kozmetik ürünleri kullanmaları gerektiği ile ilgili önerilerde bulunuyor. ModiFace, e-Ticaret sitelerinde ve fiziksel mağazalarda kullanılabiliyor. ModiFace, Sephora'dan Estée Lauder'e kadar pek çok markaya hizmet veriyor.

2024 Asgari Ücret Ne Kadar? Asgari Ücretin İşverene Maliyeti Nedir?

 27 Aralık 2023 Çarşamba

Asgari ücret işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor.

Devamı

e-Faturada Karekod Zorunlu Mu? e-Arşiv Faturada Karekod Zorunluluğu Nedir?

 10 Eylül 2023 Pazar

e-Fatura, e-Arşiv Fatura vb. elektronik belgelerde "Karekod" bulunması zorunlu oldu.

Devamı

Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranları Arttırıldı

 7 Temmuz 2023 Cuma

7 Temmuz 2023 tarihli resmi gazete ile Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranları Arttırıldı

Devamı

Beyanname Verilme ve Ödeme Süreleri İle Form Ba-Bs Verilme ve E-Defter ve Beratların Yüklenme Süreleri Uzatıldı

 30 Mart 2023 Perşembe

Beyannamelerin Verme Ödeme, "Form Ba-Bs" Bildirimlerinin Verilme ve e-Defter Beratların yüklenme süreleri uzatıldı.

Devamı

GİB'den e-Defter, e-Arşiv Fatura Hakkında Duyuru!

 26 Mart 2023 Pazar

1 Temmuz tarihi itibariyle e-belge uygulamalarına dahil olan mükelleflerce, 30 Haziran 2020 tarihine ...

Devamı

Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur? Şahıs Şirketi Açma Maliyeti 2023

 21 Mart 2023 Salı

e-Devlet üzerinden şahıs şirketi kuruluş işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Devamı

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Kullanım Rekoru Kırdı!

 17 Mart 2023 Cuma

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulamaya konan elektronik uygulamalar kullanım rekoru kırdı.

Devamı

e-İrsaliyede Karekod Zorunlu Mu? İnternetten Mal ve Hizmet Satışı Yapanlarda Karekod Zorunluluğu

 20 Şubat 2023 Pazartesi

e-İrsaliye Karekod zorunlu mu? İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapanlar için e-İrsaliye Karekodu zorunluluğu nedir?

Devamı

Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemi DETSİS Nedir?

 14 Şubat 2023 Salı

DTVT sistemi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemine dönüştürüldü.

Devamı
WhatsApp