Global rakiplerimizle yarış halindeyiz

İhlas Haber Ajansı 4 Kasım 2022

Dijital dönüşümde Türkiye oyun kurucu haline geldi

Tüm e-devlet uygulamaları ve e-fatura, e-arşiv gibi dijital dönüşüm konularında Türkiye'nin Avrupa ülkelerine oranla ileride olduğunu söyleyen Mysoft Dijital Dönüşüm şirketi Genel Müdürü Hüseyin Şahin, Türkiye'nin başlangıçtan itibaren bu konuda ciddi atılımlar yaptığını söyleyerek, "Türkiye şu anda en fazla servisi sunan ülke durumunda" dedi.

Dijitalleşme trendlerinin en yoğun yaşandığı ülkelerden bir tanesi olan Türkiye'de, geliştirilen yazılımlar ve hizmetlerin birçoğu Avrupa'nın epey ilerisinde seyrediyor. Özellikle dijital dönüşüm uygulamaları, CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) gibi iş yazılımları konularında pazarda global oyuncuların egemenliğini kıran Türkiye'nin bu başarısının altındaki neden ise başta teknoparklar ve uygulanan vergi muafiyetleri geliyor. 100'den fazla ülkede, 5 bini aşkın müşterisine hizmet veren ve YTÜ Yıldız Teknopark şirketlerinden biri olan Mysoft Dijital Dönüşüm şirketi Genel Müdürü Hüseyin Şahin ise belirtilen alanlarda Türkiye'de yaklaşık 750 bine yakın şirketin bu uygulamaları faal olarak kullandığını söyleyerek sektörle ilgili önemli bilgiler verdi.

h8seyin_sahin

"Global rakiplerimizle yarış halindeyiz"

Mysoft olarak CRM yazılımları konusunda bütün geliştirmeleri hiç dış kaynak kullanmadan tek elden yaptıklarını ifade eden Hüseyin Şahin, 100'ün üzerinde aktif CRM projeleri olduklarını belirtti. Bir Türk şirketi olarak yine 100'den fazla ülkede etkin olarak hizmetlerinin kullanıldığını söyleyen Hüseyin Şahin şöyle devam etti; "Mysoft olarak e-belge uygulamaları olan e-fatura, e-arşiv, e-irsaliye gibi ürünlerde kurumlara hizmet veriyoruz. Yine Ticaret Bakanlığı'nın İleti Yönetim Sistemi'nin (İYS) ilk iş ortağıyız. Yerli yabancı 5 bini aşkın müşterimize hizmet veriyoruz. Ayrıca 100'ü aşkın da iş ortağımız bulunuyor. CRM ürünümüzle en çok global rakiplerimizle yarış halindeyiz. E-dönüşüm uygulamalarında bizi rakiplerimizden ayıran en temel konu, tüm ürünleri tek bir platformda geliştirmiş olmamız. Biz bütün uygulamaları kendi ekipleriyle geliştiren ve uçtan uca tek platformda hem mobil web'de hizmet sunan özel bir entegratörüz. Geçmişte e-devlet projelerinde yöneticilik yaptım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki e-devlet ve e-belge (e-fatura, e-arşiv, e-defter, e-irsaliye) gibi uygulamaların tamamında Avrupa'da Türkiye olarak açık ara öndeyiz. Geçmiş dönem ile şimdiyi kıyasladığımızda, Türkiye bu konuya başlangıçta çok ciddi önem verdi ve şu anda e-devlet uygulamalarında en fazla servisi sunan ülke durumunda. Bunda Türkiye'de özellikle teknoparkların eskiye göre çok daha organize olması, kamunun bu konuda gösterdiği hassasiyet ve vatandaşa tüm hizmetlerin bürokrasi oluşturmadan sağlanmaya çalışılması etkili"

"Türkiye pazarında global oyuncular hakimiyeti kaybetti"

Önceki dönemlerde Türkiye'de hep global oyuncaların pazarda hakimiyet gösterdiğini belirten Hüseyin Şahin, artık bu hakimiyetin kırıldığını ve yerli şirketlerin pazarı domine ettiğini söyledi. Şahin, "Etkinliğimizin bu şekilde artması, öncelikle Türkiye'deki yabancı oyuncuların satışlarını yavaşlattı daha sonrasında ise bize ihracat imkanı sundu. Mysoft olarak bu ürünleri yurtdışına pazarlamak temel hedefimiz. Türkiye'deki birkaç firmayla birlikte yurtdışında iş yapmaya başladık ve bu bence ülke adına en önemli kazanımımız. Şu anda bir körfez ülkesinden bu e-dönüşüm uygulamaları yapma konusunda bir teklif aldık bunun üzerine fiilen çalışıyoruz. Bilişim sektörü son 10 yılda çok ciddi bir büyüme içinde. Burada teknoparkların payı çok büyük çünkü daha organize çalışabilme olanağı sağladı. Yine devletin sağlamış olduğu vergi avantajları etkili. Aynı şekilde firmaların kendi ekiplerine yatırım yapma imkanı sundu. Bu büyüme gelecek yıllarda da hızlı bir şekilde devam edecek" şeklinde konuştu.

Genel Müdürümüz Hüseyin Şahin'in İhlas Haber Ajansı'nda yayınlanan açıklamalarının tamamına linkten erişebilirsiniz

Deepfake Nedir? Nasıl Kullanılır? Deepfake Kullanmak Suç Mu?

 1 Mart 2024 Cuma

Dijital çağın tehlikesi olarak nitelendirilen deepfake, derin kurgu veya derin sahte anlamındadır.

Devamı

2024 Asgari Ücret Ne Kadar? Asgari Ücretin İşverene Maliyeti Nedir?

 27 Aralık 2023 Çarşamba

Asgari ücret işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor.

Devamı

e-Faturada Karekod Zorunlu Mu? e-Arşiv Faturada Karekod Zorunluluğu Nedir?

 10 Eylül 2023 Pazar

e-Fatura, e-Arşiv Fatura vb. elektronik belgelerde "Karekod" bulunması zorunlu oldu.

Devamı

Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranları Arttırıldı

 7 Temmuz 2023 Cuma

7 Temmuz 2023 tarihli resmi gazete ile Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranları Arttırıldı

Devamı

Beyanname Verilme ve Ödeme Süreleri İle Form Ba-Bs Verilme ve E-Defter ve Beratların Yüklenme Süreleri Uzatıldı

 30 Mart 2023 Perşembe

Beyannamelerin Verme Ödeme, "Form Ba-Bs" Bildirimlerinin Verilme ve e-Defter Beratların yüklenme süreleri uzatıldı.

Devamı

GİB'den e-Defter, e-Arşiv Fatura Hakkında Duyuru!

 26 Mart 2023 Pazar

1 Temmuz tarihi itibariyle e-belge uygulamalarına dahil olan mükelleflerce, 30 Haziran 2020 tarihine ...

Devamı

Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur? Şahıs Şirketi Açma Maliyeti 2024

 21 Mart 2023 Salı

e-Devlet üzerinden şahıs şirketi kuruluş işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Devamı

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Kullanım Rekoru Kırdı!

 17 Mart 2023 Cuma

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulamaya konan elektronik uygulamalar kullanım rekoru kırdı.

Devamı

e-İrsaliyede Karekod Zorunlu Mu? İnternetten Mal ve Hizmet Satışı Yapanlarda Karekod Zorunluluğu

 20 Şubat 2023 Pazartesi

e-İrsaliye Karekod zorunlu mu? İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapanlar için e-İrsaliye Karekodu zorunluluğu nedir?

Devamı
WhatsApp