Dijital Pazarlamanın Geleceği Nedir?

Dijital Pazarlamanın Geleceği Nedir?

Dijital pazarlama, gelişen teknolojilerle her geçen gün kendini yeniliyor.

Teknoloji, yaşam tarzımızı oldukça değiştirdi. Eskiden en kaliteli ürün ve hizmetlerden beklediklerimizi, şimdilerde tüm ürün ve hizmetlerden bekliyoruz. Dijital pazarlama bu değişimler karşısında varolabilmenin kilit noktası durumunda. Geleneksel pazarlama yerini dijital pazarlamaya bırakmış durumda.

Rekabette var olabilmek için gelişen teknolojileri planlarınıza dünya ile aynı anda entegre etmek durumundasınız. Önümüzdeki yıllarda, dijital mecralarda yapılan reklam ve kampanyalar artarak devam edecek ve geleneksel reklam mecralarına yapılan yatırımlar azalacak. Görünen o ki, dijital pazarlama önümüzdeki yıllarda, güçlenerek büyümeye devam edecek.

DİJİTAL PAZARLAMA DÜNYASININDA Kİ SON GELİŞMELER

Video içerikler ve video reklamları

Şimdilerde, spontane, zekice kurgulanmış, yaratıcı ve hızlı tüketilebilir video içerikler çok moda. Kısa formatlar kullanarak nokta atışlar yapmak video içeriklerine olan ilgiyi artırıyor. Video içerikler ve video reklamları yakın gelecekte altın çağını yaşayacak. Orjinal ve yaratıcı video içerik üretenler kazançlı çıkacak.

Araştırmalara göre, video içerikler, tüm internet trafiğinin yüzde 85'ini oluşturuyor. Ayrıca, internet kullanıcılarının yarısından fazlası herhangi bir sosyal mecrada video içerikleri izliyor. Bununla beraber mobil internet trafiğinin %37'sini Youtube kanalı oluşturuyor.

Bu rakamlar video izleme trendinin önümüzdeki dönemde de artmaya devam edeceğini ortaya koyuyor. Oysa birçok firma henüz video içerik üretmenin ehemmiyetini kavramış değil. Bu değerlendirmeler ışığında, markaların televizyon reklamlarından ziyade, web videolarına, sosyal medyaya ve web reklamlarına daha fazla bütçe ayıracakları kesin gibi görünüyor.

Özetle; markanızın gelişmesi ve satışlarınızın artması için video içerik paylaşımlarına ve video reklamlarına önem vermeniz gerekiyor.

Canlı videolara ilgi büyük

Youtube, Instagram ve Facebook'un canlı video özelliklerinin kullanım oranı her geçen gün artıyor. Özellikle gençler tarafından çok ilgi gören canlı videolar, büyük bir potansiyeli barındırıyor. Hayranı olduğu bir sanatçının konserinden bir kesiti, canlı izleyen kişilerin, o konsere bilet alıp gitme olasılıkları yüzde 70'leri buluyor. Anlık tepkilere, heyecanlara, sevinçlere, mutluluklara tanık olmak, çekiciliğini koruyor. İnsanlar giderek daha fazla canlı video izliyor. Bu yüzden markanızın bu alanda olması için geç kalmayın.

"Andrew Ng'e göre, 2020'deki tüm online aramaların yarısı görsel veya sesle gerçekleşecek."

Sesli asistanlar

Sesli asistanların ön plana çıkacağı bir döneme girdik. Adres, saat sormanın çok ötesinde, duygulara ve tüketicinin isteklerine anlık cevap verme imkanı yakalayarak daha hızlı ve kolay etkileşimler tasarlanabilecek. Günümüzde müşteri hizmeti sağlayan sesli asistanların en popüler olanları Alexa ve Siri.

Arama motorları, e-Ticaret siteleri, bu konuda kendilerini geliştirirken, diğer firmalarında dijital alanlarda bu gelişime ayak uydurmaları gerekecek. Öyle görünüyor ki, arama trendlerinde yakın zamanda elle yazmak yerine, sesli komutları kullanmak daha fazla yaygınlaşacak.

Bu yüzden içerik üreticilerinin arama sonuçlarında daha fazla yer alabilmeleri için reklamlarında ya da organik içeriklerinde sesli aramalarda çıkacak şekilde metinlerini düzenlemeleri gerekecek. Markanızın sesli aramalarda nasıl arandığını araştırarak ve düşünerek bu alanda gerekli optimizasyonları yapmanız gerekecek.

2020 yılında aramaların %50'sinin telefonlarımızdaki ve evlerimizdeki dijital asistanlar üzerinden yapılacağı tahmin ediliyor.

Chatbot'lar daha fazla alanlarda kullanılacak

Önümüzdeki dönemlerde Chatbot kullanımının yaygınlaşması kaçınılmaz. Görünen o ki, yakın bir gelecekte, Chatbot'lar ile yemek siparişi verebilir veya uçak bileti satın alabilirsiniz.

Yapılan bir araştırmaya göre, 5.000 kişiye "Chatbot'lara sıcak bakıyor musunuz?" diye sorulmuş. Sadece yüzde 19'u 'hayır' cevabını vermiş.

Siz de markanız için Chatbot geliştirebilir, bu sayede ürünlerinizin daha kolay satılmasını sağlayabilir ve tüketicilerle daha hızlı ve kolay iletişim kurabilirsiniz.

Daha fazla sanal ve artırılmış gerçeklik

Bugüne kadar birçok marka artırılmış gerçekliği dijital pazarlama alanında başarılı bir şekilde kullandı. Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisi, çevrimiçi olarak uzaktaki kullanıcılara neredeyse gerçeğe çok yakın bir deneyim yaşama imkanı sağlıyor. Örneğin, satın almak istediğiniz evi, 360 derece sanal turla gezebiliyorsunuz. Veya istediğiniz bir elbiseyi sanki fiziksel mağazada giymiş gibi, deneyimle imkanı sağlıyor. Ya da almak istediğiniz bir mobilyanın, sizin salonunuzda nasıl duracağını görebiliyorsunuz.

Özellikle, e-Ticaret, emlak, otomotiv sektörlerinde bu teknolojilerde büyük potansiyel var. Sanal ve artırılmış gerçeklik teknolojisi biraz pahalı. O nedenle söz konusu teknolojiye, bir süre daha, büyük markalar haricine yatırım yapabilmek oldukça zor gibi görünüyor.

Omnichannel pazarlama

Çok kanallı pazarlama anlamına gelen omnichannel pazarlamada, müşteriye kesintisiz hizmet sunmak için tüm kanalların senkronize bir şekilde çalışmasını sağlamak gerekiyor.

Örneğin: Mobilden satın almak istediğiniz bir ayakkabıyı, markanın internet sitesinde gördünüz, incelediniz ve satın almadan siteden ayrıldınız. Daha sonra, yeniden pazarlama tekniği sayesinde baktığınız ayakkabı ve benzer ürünler telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan, internet sitelerinde gezinirken karşınıza çıktı. Sizde ayakkabı markasının sitesine girerek istediğiniz ayakkabıyı satın aldınız. Daha sonra ürünle ilgili sorun yaşadınız ve mobil cihazınızdan müşteri hizmetleri ile iletişime geçtiniz ve fiziksel mağazaya giderek ürünün iadesini yaptınız. Bu süreç içerisinde fark etmeden pek çok kanalı entegre bir şekilde kullandınız.

Omnichannel pazarlama, tüm bu süreç içerisinde firma ile müşterinin etkileşimde olduğu tüm kanalları kapsıyor.

Sosyal medya reklamları

Sosyal medya reklamları geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, gelecekte de popülaritesini sürdürecek. Daha özellikli ve nokta atışı reklamlar daha yaygın şekilde kullanır hale gelecek. Hedef kitleye göre, remarketing alanlarında daha iyi iyileştirmelerin olacağı kesin.

Veriye dayalı kişiselleştirilmiş pazarlama

Geleneksel pazarlama, etkisini kaybederek, yerini veri analiziyle kişiye özel pazarlamaya bırakıyor. Artık tüketiciler reklam ve kampanyalarında, kişisel ihtiyaçlarına cevap veren mesajlar görmek istiyorlar.

Makine öğrenimiyle veri tabanındaki hedef kitleyi harekete geçirecek ve hangi pazarlama stratejisinin daha etkili sonuçlar verebileceğini çok net bir şekilde görülebiliyor. Bu durum reklam bütçelerini belirlerken, kar marjı yüksek olan modellere yönelmeye imkan tanıyor.

Önümüzdeki yıllarda, online reklam verenlerin en az yüzde 90'ı kişiselleştirilmiş pazarlamayı kullanıyor olacak. Tamamen kişiselleştirilmiş, internet sitelerinde de önemli oranda artış olacak.

Aramayı görselleştirmek

Bir ürün ya da hizmetin satın alınmasında, internet üzerindeki görsel unsurun etkisi büyük. 2018 yılında mobil cihazlardan görsel aramalarda yüzde 60'lık bir artış oldu. Metin ve fotoğrafın doğru kombinasyonunu oluşturmak, harika sonuçlar doğurabilir. Önümüzdeki yıllarda da dijital pazarlamada görsellik ihmal edilmeyecek kadar önemli bir konu olmaya devam edecek.

İçeriklere gizlenmiş reklamlar

İnternet üzerindeki metin veya video içeriklerinin, içine gizlenmiş reklamlar yine çok kullanılacak. Bu tarz reklamların içeriklere bağlı olarak, etkileşim oranı oldukça yüksek. Kaliteli ve özgün içerikler, tüketicilerin daima ilgisini çekmiştir. Beğenme, paylaşma ve yorumlar sayesinde daha çok kişiye ulaşılabiliyor.

Instagram ve Google alışveriş özelliği

Instagram'ın alışveriş özelliği, hem dünya hem de ülkemizdeki markalar tarafından daha fazla tercih ediliyor olacak. Instagram'ın Google alışveriş reklamlarına rakip olacağını ön görmek de mümkün.

Influencer Marketing

Google tarafından yapılan bir araştırmaya göre internet kullanan gençlerin %70'i televizyon ünlülerine değil, Influencer'lara güveniyor. Hedef kitlesinin çoğunluğu gençlerden oluşan markaların, bu trendin gerisinde kalmamak için uygun stratejiler geliştirerek Influencer'larla işbirliği yapmaları gerekecek. Influencer marketing, önümüzdeki yıllarda dijital pazarlamanın en önemli kanallarından biri olacak.

Çalıştığınız Influencer'lar, hizmet ve ürünlerinizi öne çıkaran paylaşımlar yaparak, hedef kitlenize daha kolay ulaşmanızı sağlarlar.

mysoft-e-belge-kampanyalarımızı-simdi-inceleyin

NFT Nedir? Ne İşe Yarar? NFT Nasıl Yapılır? NFT Nasıl Alınır ve Satılır?

29.11.2021 09:20:19

Non-Fungible Token kelimelerinin baş harflerinden oluşan NFT; Takas Edilemez Jeton demektir.

Devamı

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) ve Elektronik Ticaret Bilgi Platformu Nedir? Ne İşe Yarar?

21.09.2020 09:44:40

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'ni (ETBİS), Elektronik Ticaret Bilgi Platformu hayata geçirildi.

Devamı

Dijital Pazarlamanın Geleceği Nedir?

29.12.2019 00:52:45

Dijital mecralarda yapılan reklam ve kampanyalar artarak devam edecek ve geleneksel yatırımlar azalacak.

Devamı

Üst Düzey Yönetici Unvanları ve Açılımları Nedir?

30.11.2020 17:12:18

CEO, CTO, CIO, CSO, CISO, CLO, CGO, COO, CMO, CAO Nedir, Ne İş Yapar, Görevleri Nelerdir?

Devamı

12 Adımda Stratejik Pazarlama Taktikleri

16.03.2020 13:13:13

Çok iyi kurgulanmış pazarlama stratejileriyle marka bilinirliğini yükselterek pazar payını artırabilirsiniz.

Devamı

En İyi Satış Kapama Yöntemleri Nelerdir? Satış Kapama Ne Zaman Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?

9.03.2021 18:50:46

Satış kapama, müşterinin gerçekten neye ihtiyaç duyduğunun ve sorunlarının doğru anlaşılmasına bağlıdır.

Devamı

Satış Kapamada Başarısız Olmanın 6 Nedeni?

25.03.2022 10:33:41

Satış personelinin güvensizliği, hatalı davranışları, ekonomik nedenler, zamanlama hataları satış kapamaya engeldir.

Devamı

Tedarik Zinciri Nedir? Tedarik Zincirinin Aşamaları Nelerdir?

4.04.2022 12:22:17

İngilizce karşılığı supply chain olan tedarik zinciri, lojistik ağı olarak ifade edilmektedir.

Devamı

En Etkili Satış Yöntemleri Nelerdir?

18.01.2020 17:14:27

Müşterilerinizi guruplara ayırın ve hedef müşterilerinizi belirleyin. Sunduğunuz ürün veya hizmetlerde fark oluşturun.

Devamı

CRM Programı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

21.12.2019 13:23:35

Yapılan araştırmalar düzgün işleyen bir CRM sisteminin satışları yüzde 29 oranında artırabildiğini göstermiştir.

Devamı

2019 da KOBİ'lerin Dijital Pazarlama Trendleri

24.08.2019 13:21:04

KOBİ'ler dijital pazarlamada çok geride geride kalıyor.

Devamı

Mysoft CRM "Türkiye AR-GE 250 Araştırması ve Yenilikçi 10 Proje" Arasında Yerini Aldı!

 3 Ağustos 2022 Çarşamba

Mysoft CRM, Teknoparklardan Çıkan Ar-Ge 250 Araştırması ve Yenilikçi 10 Projeden biri oldu.

Devamı

İnternet Ortamında Yayınlanan İlanlar İçin BTRANS Zorunlu Oldu!

 31 Mayıs 2022 Salı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan 538 Sıra No'lu VUK Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Devamı

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Kullanım Rekoru Kırdı!

 25 Mayıs 2022 Çarşamba

2021 yılında düzenlenen e-Fatura 541 Milyon'a ulaşırken, e-Arşiv Fatura ise 3.5 Milyarı buldu.

Devamı

2022 e-Fatura Zorunluluğu Nedir? 2022 e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir?

 22 Nisan 2022 Cuma

509 No'lu VUK Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair 535 No'lu Tebliğ ile e-Fatura ve e-Arşiv Fatura düzenleme kapsamı genişledi.

Devamı

Araç Alım, Satım, Kiralama Yapanlar İçin e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Gelir İdaresi Başkanlığı yayımladığı Tebliğ ile e-Fatura uygulamasına dâhil olacak sektör ve mükellef gruplarını genişletti.

Devamı

Demir Çelik Sektörü İçin e-Fatura ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Demir ve çelik sektöründe faaliyet gösteren firmaların e-İrsaliye'ye geçiş yapmaları zorunludur.

Devamı

İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracılarına e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunlu Mu? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracılarının e-Fatura ve e-Arşiv Fatura geçiş zorunluluğunda limitler aşağıya çekildi.

Devamı

Akaryakıt Firmaları İçin e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Akaryakıt firmalarına e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye zorunluluğu nedir? Fatura düzenleme süresi nedir?

Devamı

Emlak ve Gayrimenkul Sektörü İçin e-Fatura Zorunluluğu Nedir? 2022 e-Fatura Geçiş Şartları Nelerdir?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Gayrımenkul sektörü için 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL olanlar, Temmuz 2022'ye kadar e-Faturaya geçiş yapmak zorundalar.

Devamı

Otellere e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunlu Mu? Oteller e-Faturaya Ne Zaman Geçiş Yapacaklar?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Konaklama hizmeti veren otel işletmelerine e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş zorunluluğu getirildi.

Devamı
WhatsApp