Dijital Para Nedir? Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu Nedir?

Dijital Para Nedir? Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu Nedir?

Kripto para piyasasının tüm dünyayı etkisi altına alarak büyümesi sonrasında, uzun zamandır konuyla ilgili çalışmalar yürüten Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu kurduğunu açıkladı. Dijital Türk Lirası projesi birinci faz çalışma sonuçları 2022 yılında açıklanacak.

Dijital Türk Lirası Platformu nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalayarak "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu" oluşturdu.

Dijital Türk Lirası için Merkez Bankası içinde 'Dijital Türk Lirası Ağı' oluşturulacak. Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasının ardından 2022 yılında açıklanacak.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları çerçevesinde Merkez Bankası nezdinde prototip "Dijital Türk Lirası Ağı" kurularak teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri yapılacak. Ulaşılan sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşama fazlar yapılacak.

Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi hususlarda, çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanmaktadır.

"Günümüzde 13 bin farklı dijital para bulunmaktadır!"

Dijital para nedir?

Dijital para, elektronik paraların tamamına verilen isimdir. Dijital para, diğer para birimlerine dönüştürülebilir ve bankalar arasında işletilebilir. Günün her saati çevrimiçi ve çevrimdışı her türlü işlemde kullanılabilir. Dijital paranın oluşturulma ve dağıtım maliyeti çok düşüktür.

Dijital paranın özellikleri nelerdir?

Dijital para merkezi yapıdadır ve yapılacak alım, satım ve yatırım gibi işlemler gerçek bir kullanıcı kimliği gerektirir. Dijital para merkez otoriteler tarafından desteklendiği için değerinde dalgalanma düşük seviyededir.

Dijital para ve kripto paranın farkları nelerdir?

  • Dijital paralar bir otorite tarafından çıkarılarak kontrol edilir. Bu nedenle merkezi bir yapıdadır. Kripto paralar merkeziyetsizdir ve arkasında bir otorite yoktur.
  • Dijital paralar, hukuki açıdan fiziksel para formları gibi bir otorite tarafından oluşturulduğu için ağ içerisindeki alışverişler bir merkezde düzenlenir. Örneğin, devlet veya bankalar dijital parayı oluşturabilir.
  • Dijital parayla yapılacak işlemler, otoritenin onayıyla yapılabilir.
  • Merkez otoritelerce desteklendiğinden dijital paraların değerinde dalgalanmalar minimum seviyededir. Kripto paralar ise çok daha değişken bir yapıdadır.
  • Dijital paralarla yapılan alışveriş, yatırım vb. işlemlerde gerçek bir kullanıcı kimliğine ihtiyaç vardır. Bu nedenle yapılan işlemler gizli kalmaz. Kripto para işlemlerindeyse kişisel bilgilere ihtiyaç yoktur. Kullanıcılar genellikle anonim haldedir ve işlemler de çoğunlukla gizlidir. Fakat tüm işlemler kayıt edildiği için gönderici ve alıcı topluluk tarafından bilinir. Böylece bütün işlemler takip edilebilir, yapılan işlemler sonradan değiştirilemez ve silinemez.
  • Dijital parayla gerçekleştirilen işlemlere ait bilgiler merkezi ağlarda muhafaza edilir. Sistemlerin muhtemel siber saldırılara ve arızalara karşı güvenli olması planlanır. Kripto paralar ise blockchain (blokzinciri) teknolojisiyle şifreli kayıt tuttuğu için siber saldırılara karşı daha güvenlidir.

İnternet Ortamında Yayınlanan İlanlar İçin BTRANS Zorunlu Oldu!

 31 Mayıs 2022 Salı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan 538 Sıra No'lu VUK Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Devamı

e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Kullanım Rekoru Kırdı!

 25 Mayıs 2022 Çarşamba

2021 yılında düzenlenen e-Fatura 541 Milyon'a ulaşırken, e-Arşiv Fatura ise 3.5 Milyarı buldu.

Devamı

2022 e-Fatura Zorunluluğu Nedir? 2022 e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir?

 22 Nisan 2022 Cuma

509 No'lu VUK Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair 535 No'lu Tebliğ ile e-Fatura ve e-Arşiv Fatura düzenleme kapsamı genişledi.

Devamı

Araç Alım, Satım, Kiralama Yapanlar İçin e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunluluğu Nedir?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Gelir İdaresi Başkanlığı yayımladığı Tebliğ ile e-Fatura uygulamasına dâhil olacak sektör ve mükellef gruplarını genişletti.

Devamı

Demir Çelik Sektörü İçin e-Fatura ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Demir ve çelik sektöründe faaliyet gösteren firmaların e-İrsaliye'ye geçiş yapmaları zorunludur.

Devamı

İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracılarına e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunlu Mu? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracılarının e-Fatura ve e-Arşiv Fatura geçiş zorunluluğunda limitler aşağıya çekildi.

Devamı

Akaryakıt Firmaları İçin e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye Zorunluluğu Nedir? Geçiş Süresi Ne Zaman?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Akaryakıt firmalarına e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye zorunluluğu nedir? Fatura düzenleme süresi nedir?

Devamı

Emlak ve Gayrimenkul Sektörü İçin e-Fatura Zorunluluğu Nedir? 2022 e-Fatura Geçiş Şartları Nelerdir?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Gayrımenkul sektörü için 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 Milyon TL olanlar, Temmuz 2022'ye kadar e-Faturaya geçiş yapmak zorundalar.

Devamı

Otellere e-Fatura ve e-Arşiv Fatura Zorunlu Mu? Oteller e-Faturaya Ne Zaman Geçiş Yapacaklar?

 21 Nisan 2022 Perşembe

Konaklama hizmeti veren otel işletmelerine e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş zorunluluğu getirildi.

Devamı

İnsan Kaynakları Yönetimi HRM Nedir? Ne İş Yapar? İK Bilgi Sistemi HRIS Nedir?

 20 Nisan 2022 Çarşamba

İnsan Kaynakları Yönetim sistemi, şirketlerin insan kaynakları faaliyetlerini yönetmek için kullandıkları sistemdir.

Devamı
WhatsApp