İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir? İzinlerini Tek Noktadan Yönetin

İLETİ YÖNETİMİ NEDİR?

Ticaret Bakanlığında hazırlanan yeni mevzuat ile tüm ticari iletilerin izinlerinin tutulduğu  sisteme İleti Yöneti Sistemi denir. Kısaca İYS olarak tanımlanmıştır.

İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ (İYS) NASIL ÇALIŞIYOR?

Ticari elektronik ileti izinleri için güvenli veri tabanı

Hizmet Sağlayıcılar; pazarlama, promosyon, kampanya, indirim, hediye reklam vb. içerikli ticari elektronik iletilerini müşterilerine arama, mesaj ve e-posta olarak iletebilmek için aldıkları ticari elektronik ileti izinlerini 1 Haziran 2020 tarihine kadar İYS'ye yükleyecekler. Tüm Ticari Elektronik İleti izinleri, İleti Yönetim Sistemi (İYS)'nde saklanacaktır. Alıcılar (vatandaşlar) ise bu izinler için çıkış haklarını istedikleri tarihte kullanabilecekler.

Tek kanaldan yönetim

Alıcılar, hangi tarihte, hangi kanalda hangi Hizmet Sağlayıcı'nın ya da markasının Ticari Elektronik İleti göndermesine izin verdiğini görebilecek. Hizmet Sağlayıcılar'a her kanal için verdikleri izinleri İYS üzerinden düzenleyebilecektir. Tüm bu işlemler tek bir platformda yapılacaktır.

Ticari elektronik iletiler güvende

Hizmet Sağlayıcılar, ticari ileti göndermek istediklerinde, alıcıların (vatandaşların) verdikleri onaylar, farklı yöntemlerle İYS üzerinden kontrol edilecek ve yalnızca izin vermiş alıcılara gönderim yapılacaktır. İYS filtresi yardımıyla "RET" Çıkış hakkını kullanan alıcılara söz konusu iletiler gönderilmeyecek.

Şikayet yönetimi hızlı ve kolay

Ticari Elektronik İleti almayı reddettikleri bir Hizmet Sağlayıcı'dan hala ileti alan alıcılar, İYS üzerinden şikayet haklarını kullanabilecekler.

İletişim bilgileriniz güvende

İYS üzerindeki tüm onaylar ve iletişim bilgileri, ulusal veri tabanlarında saklanacak, böylelikle veri güvenliği sağlanacaktır.

İYS Ücret

İYS (İleti Yönetim Sistemi) içerisinde yapılan işlemler hangi kanaldan olursa olsun (alıcılar) vatandaşlar için ücretsizdir.

Hizmet Sağlayıcılar için İYS ÜCRETİ İYS A.Ş. tarafından açıklandı.

İYS FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

İYS Süre

İYS, başvuru süreci, Hizmet Sağlayıcılar için Ocak 2020'den itibaren başladı.

Hizmet Sağlayıcılar'ın, ellerindeki mevcut izinlerini sisteme yüklemeleri ise 31 Mayıs'tan 1 Eylül'e ertelendi.

Bu durumda Hizmet Sağlayıcıların, en geç 1 Eylül 2020'ye kadar ellerindeki mevcut izinlerini sisteme aktarmaları gerekmektedir.

Mevzuat'a göre yalnızca onaylı iletişim adresleri sisteme aktarılabilir. 1 Eylül 2020 itibarıyla sisteme aktarılmayan onaylar geçersiz kabul edilecektir. Bunun anlamı şudur; Hizmet Sağlayıcılar, ellerindeki onay aldıkları alıcı bilgilerini sisteme yüklemedikleri takdirde, bu alıcılara ticari elektronik ileti gönderemeyecekler.

İzinler Aralık 2020 tarihine kadar alıcılar (vatandaşlar) tarafından kontrol edilecek; ret hakkının kullanılmaması durumunda İYS'ye aktarılan bilgiler onaylı sayılacaklardır.

İYS eski veri aktarımı

Hizmet Sağlayıcıların, eski verilerini, 1 Eylül 2020 tarihine kadar İYS (İleti Yönetim Sistemi)'ne aktarması zorunludur. Bu sürenin sonunda İYS tarafından alıcılara onayların İYS'ye yüklendiği ve 1 Aralık 2020 tarihine kadar kontrol edilmediği takdirde bu onayların geçerli sayılacağı ile reddetme imkanının İYS üzerinden kullanılabileceği bilgisini içeren bir ileti gönderilecektir.

1 Eylül 2020 tarihine kadar yüklenmiş onaylar için alıcılar (vatandaş), 1 Aralık 2020'ye kadar izinlerini kontrol edecekler. Reddedilmeyen onaylar bu tarihten itibaren geçerli sayılacaktır.

Mevzuat gereğince sadece onaylı elektronik iletişim adreslerinin sisteme yüklenmesi gerekmektedir. 1 Eylül öncesinde alınan onayları belgeleyen imzalı formların sisteme yüklenmesine gerek yoktur. Hizmet Sağlayıcılar, bu onayları sisteme "beyan" usulünde yükleyebilirler.

Ancak 1 Eylül'den sonra Hizmet Sağlayıcı, kendisine iletilen ret bildirimlerini üç iş günü içinde İYS'ye bildirmekle yükümlüdür.

HİZMET SAĞLAYICILAR İÇİN İLETİ YÖNETİM SİSTEMİ (İYS) HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

İYS'ye nasıl başvurabilirim?

İleti Yönetim Sistemi (İYS) başvuru formunu doldurarak gerekli bilgi ve belgeleri iletmeniz gerekmektedir. Bilgi ve belgeler doğrulandıktan sonra hesabınız kullanıma açılacaktır.

İYS'ye başvurmak için istenen belgeler nelerdir?

 • Hizmet Sağlayıcı'nın MERSİS numarası
 • İmza yetkilisinin T.C. kimlik numarası
 • Cep telefonu numarası
 • Kurumsal e-posta adresi
 • Ticari elektronik ileti gönderimi yaptığı markaların tescil belgeleri ve e-İmza'lı İYS Temel Hizmetler Kullanım Taahhütnamesi

Ayrıca müştereken temsile yetki durumunda en az bir yetkilinin daha ilk yetkili tarafından imzalanmış dokümanı imzalaması gerekmektedir. Bu bilgi ve belgelerle birlikte, marka bazında sahip olduğunuz onaylı kayıtlı elektronik iletişim adresi sayılarınız istenecektir.

İleti Yönetim Sistemini ne zaman kullanmaya başlayabilirim?

İYS sistemi, Mart 2020'de Hizmet Sağlayıcılar'ın izin girişine açılacaktır.

Hesabım açıldıktan sonra izinleri hangi tarihe kadar İYS'ye yüklemeliyim?

1 Haziran 2020 tarihine kadar tüm izinleri sisteme yüklemiş olmanız gerekir. Mevzuat gereğince, bu tarih itibarıyla aktarılmamış izinler geçersiz kabul edilecektir.

İYS'ye ekleyeceğim izinler hangi bilgileri içerecektir?

 • İletişim adresi (telefon numarası ya da e-posta adresi)
 • İzin tarihi
 • İletişim kanalı (arama/mesaj/e-posta)
 • İzin kaynağı ('1 Mayıs 2015 öncesi', 'ıslak imzalı onay formu', 'web sitesi' vb.)

İzinlerimi İleti Yönetim Sistemine (iys) Nasıl Ekleyeceğim?

İzinleri sisteme 3 yöntemle ekleyebilirsiniz. İsterseniz tek tek isterseniz toplu halde ya da teknik entegrasyon yoluyla ekleyebilirsiniz.

İYS'ye elimdeki ret kayıtlarını aktarmam gerekiyor mu?

Hayır. Sadece onaylı elektronik iletişim adreslerini sisteme yüklemelisiniz. İYS'de kaydı olmayan elektronik iletişim adresi aynı zamanda ret anlamına gelmektedir.

İYS ile beraber hizmet sağlayıcıların ilettiği ticari elektronik iletilerde çıkış kanalı sunma mecburiyeti kalktı mı?

Hayır. Ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildirimi de bedelsiz olarak aynı iletişim kanalıyla gönderilir.

1 Haziran 2020'den önce aldığım izinleri kanıtlayan imzalı formları sisteme yüklemem gerekiyor mu?

Hayır. Hizmet Sağlayıcılar bu onayları sisteme "beyan" usulü yükleyeceklerdir.

1 Haziran 2020 tarihinden önceki döneme ait elimdeki elektronik iletişim adreslerini "onaylı" olarak iys'ye yükleyebilir miyim?

Yalnızca onaylı elektronik iletişim adreslerinin sisteme yüklenmesi gerekir. 1 Haziran 2020 tarihine kadar yüklenmiş izinler için alıcılar, 1 Eylül 2020 tarihine kadar izinlerini kontrol edebilecekler. 1 Eylül 2020'den sonra söz konusu onaylar geçerli sayılacaktır.

İleti Yönetim Sistemine Kaydettiğim İzinler Ne Kadar Süreyle Saklanacak?

İYS'de tutulan kayıtlar süresiz olarak saklanır.

İYS'de kayıtlı olmayan e-posta adreslerine gönderim yapabilir miyim?

Hayır. Gönderilecek e-postalar için de alınmış onayların İYS'ye eklenmesi gerekmektedir.

1 Haziran 2020'ye kadar elimdeki izinleri İYS'ye yüklemezsem ne olur?

1 Haziran 2020'ye kadar İYS'ye aktarılmayan onaylar geçersiz sayılacaktır.

İYS'ye izinli iletişim adreslerini yüklemeden ticari elektronik ileti göndermeye devam edebilir miyim?

Hayır. İYS'de onayı olmayan alıcılara ticari elektronik ileti gönderilemez.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) kapsamında alıcılardan aldığım izinleri İYS'ye yüklemem gerekiyor mu?

Hayır. İYS, 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun kapsamında alınması gereken ticari elektronik ileti izinlerinin tutulduğu veri tabanıdır.

E-posta iletilerinden önce aracı hizmet sağlayıcılar, izin sorgulaması yapacak mı?

Hayır. E-posta kanalı için aracı hizmet sağlayıcıların sorgulama yükümlülüğü yoktur. Lakin diğer kanallarda olduğu gibi hizmet sağlayıcı e-posta kanalında yalnızca izinli alıcılara ticari elektronik ileti gönderebilir.

Katma değerli hizmetlerden faydalanan hizmet sağlayıcılar isterlerse doğrudan veya iş ortağı üzerinden entegrasyon yoluyla e-posta gönderimleri öncesinde alıcıların izin durumunu İYS'den sorgulayabilir.

1 Haziran 2020'ye kadar yüklemiş olduğum geçmiş tarihli izinlerin ispat yükümlülüğü İYS'de mi olacak?

Hayır. İYS'ye yüklenen geçmiş zamanlı tüm onayların ispat sorumluluğu hizmet sağlayıcıdadır. Lakin 01.06.2020 tarihinden sonra ispat yükümlülüğü İYS'de olacak biçimde onay alınmalıdır.

İYS'ye kayıt olmadan ticari elektronik ileti göndermeye devam edebilir miyim?

Hayır. Yönetmelik gereğince ticari elektronik ileti göndermek isteyen hizmet sağlayıcıların İYS'ye kayıt olması mecburidir.

İYS Web, İYS Mobil vs. kanallardan, alıcıların yapacağı izin durumu değişikliklerinden nasıl bilgi sahibi olabilirim?

Hizmet Sağlayıcılar, İYS Web üzerinden günlük izin değişikliği raporunu indirebilirler.

Katma değerli hizmetlerden yararlanan Hizmet Sağlayıcılar ise İYS API vasıtasıyla, değişikliklerden (anlık ya ya toplu olarak) haberdar olurlar.

İYS'de İzin/Onay ne anlama gelmektedir?

"İzin" veya "Onay" Kanun gereği Hizmet Sağlayıcı'nın ticari elektronik ileti gönderimi öncesinde alıcının rızasının alınmasıdır.

Ticari elektronik ileti gönderim onayını nasıl alabilirim?

Ticari elektronik ileti gönderim onayı 3 ayrı şekilde alınabilir

 • Fiziksel ortamda imzayla
 • Elektronik ortamda
 • İleti Yönetim Sistemi yoluyla

İYS aracılığıyla nasıl onay alabilirim?

İYS'nin çağrı merkezi, kısa mesaj numarası ve kısa link aracılığıyla onay alma servisinden yararlanabilirsiniz.

Müşterilerimin "onay" ve "ret" bildirimlerini İYS dışında alıyorum. Ne yapmalıyım?

Yönetmelik gereğince İYS dışında aldığınız "onay" ve "ret" bildirimlerini 3 iş günü içinde sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Müşterilerime İYS'de onay almadan tebrik ve kutlama mesajı gönderebilir miyim?

Evet. Kutlama ve tebrik gibi şirketinizin tanınırlığını arttırmak için ticari elektronik iletiler öncesinde onay almanıza gerek yoktur.

Müşterilerime bilgilendirme mesajı gönderiyorum ve memnuniyet anketi yapmak için arama yapıyorum. Müşterilerden onay almak zorunda mıyım?

Evet, memnuniyet anketi aramaları için alıcının onay vermesi gerekmektedir.

İYS'ye yüklediğim izinler hangi sunucularda saklanıyor?

İYS'ye iletilen tüm veriler yurt içindeki güvenlikli veri merkezlerimizde depolanır ve hiçbir şekilde yurt dışına çıkmaz.

Başka bir tacire veya esnafa ticari elektronik ileti göndermek için izin almak gerekir mi?

Tacir veya esnaf olan alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderilen ticari elektronik iletiler için onay alınması zorunlu değildir. Lakin tacir ve esnafın reddetme hakkı vardır. Bu durumda tacir ve esnafa izinleri alınmadan ticari elektronik ileti gönderilemez.

Mobil uygulama üzerinden anlık bildirim (push notification) yaptığım alıcıları İYS'ye bildirmem gerekiyor mu?

Hayır. Mevcut sistem kapsamında bildirmeniz gerekmemektedir.

Sahip olduğum firma için birden çok tescilli markam var. İYS'de İzin yönetimini ayrı ayrı mı yapmalıyım?

Evet, tescilli markalarınız için izin yönetimini ayrı ayrı yapabilirsiniz.

İki farklı firma sahibiyim, bir firmam için aldığım onayı diğer firmada kullanabilir miyim?

Hayır. Alıcıdan her bir Hizmet Sağlayıcı için ayrı onay almanız gerekir. Ancak acentelik, özel yetkili işletme veya bayilik sözleşmesindeki taraflardan birine verilen onay; bu sözleşmeye konu mal, hizmet veya markayla sınırlı olarak sözleşmenin diğer tarafı için de verilmiş sayılır.

"Ret bildirimi" veya "Çıkış hakkı" ne demektir?

Alıcının, Hizmet Sağlayıcı'ya ticari elektronik ileti gönderebilmesi için vermiş olduğu onayı iptal etmesidir.

Ret veya Çıkış hakkını alıcılara nasıl sunabilirim?

Hizmet Sağlayıcı, alıcının ret bildiriminde bulunabilmesi için kendisi tarafından sağlanan veya İYS tarafından sunulan müşteri hizmetleri numarası, kısa mesaj numarası veya yalnızca ret bildirimine ait bir URL adresi gibi erişilebilir iletişim adresine ticari elektronik iletide yer verir.

Ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildirimi de kolay ve ücretsiz olarak aynı iletişim kanalıyla gerçekleştirilir. Ret bildirim olanağı, gönderilen her ticari elektronik iletide yer alır.

Ticari elektronik ileti içerisinde alıcılara İYS üzerinden nasıl çıkış hakkı sunabilirim?

İYS'nin katma değerli hizmetler kapsamında sağlayacağı çağrı merkezi, kısa mesaj numarası ve kısa link yoluyla alıcılara çıkış hakkı sunabilirsiniz.

Vergiden muaf vakıf, vakıf üniversitesi, eğitim kurumunun İYS'ye üye olması gerekir mi?

Şayet sadece öğrencilerinize ye da üyelerinize faaliyetleriniz kapsamında ileti gönderiyorsanız üye olmanız gerekmez. Lakin, üye ya da öğrenciniz olmayan kişilere ticari amaçla ileti gönderiyorsanız, söz konusu kişilerden izin almanız ve İYS'ye üye olup aldığınız onayları sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

Abonelik, tahsilat vb. durumlarda her ileti için onay almam gerekir mi?

Hayır. Kanun gereğince devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat vb. durumlarda, bildirimlerle ilgili iletilerle Hizmet Sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında önceden onay alma zorunluluğu aranmaz.

Müşterilerimle kargo takip, abonelik, borç durum vb. bilgileri paylaşıyorum. Onay almak zorunda mıyım?

Hayır. Kanuna göre, devam eden abonelik, üyelik ya da ortaklıktan dolayı tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat gibi bilgileri içeren iletiler ile Hizmet Sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında daha evvelden onay alma zorunluluğu yoktur.

Aracı Hizmet Sağlayıcılar ve İYS bilgilendirme, ticari ileti ayrımını nasıl yapıyor?

Bir elektronik iletinin ticari ileti mi yoksa bilgilendirme iletisi mi olduğunun ayrımını yapmak hizmet sağlayıcının sorumluluğundadır. Hizmet sağlayıcı, ileti gönderim hizmeti aldığı aracı hizmet sağlayıcıya bildirimde bulunur.

CRM programı kullanıyorum. İYS'yle teknik entegrasyon yapabilir miyim?

Evet. Tteknik entegrasyon yapabilirsiniz.

İş Ortağı nedir?

İYS'den entegrasyon hizmeti alarak kendi müşterilerine İYS hizmetlerinin kullanılmasına imkan veren iş veya çözüm ortaklarıdır.

Kimler İş Ortağı olabilir?

İYS İş Ortağı olmak için bazı koşulları yerine getirmek gerekmektedir.

 • TÜRKAK onaylı ISO 27001 - Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası'na sahip olmak
 • BDDK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardan birine son bir yıl içinde yaptırılmış Bilgi Sistemleri Bağımsız Denetim Raporu'ndaki denetçi görüşünün ibraz edilmesi
 • İYS İş Ortağı Sözleşmesi'nin imzalanması

Bu belgelerin olmaması durumunda 6 ay içinde tamamlanacağı taahhüt edilmelidir.

BTK lisansına sahip bir STH firması değilim. İş Ortağı olabilir miyim?

Evet. İYS'nin ilan etmiş olduğu teknik şartlara sahip olmanız durumunda iş ortağı olabilirsiniz. 

MYSOFT İYS -  iletiyonetimi.com

 

Türkiye'de Yaşamayan Yurt İçi Müşterilere Ticari Elektronik İleti Gönderilir Mi?

18.9.2020 12:01:27

Türkiye'de yerleşik olmayan yurt içi müşterilerine Tic.İleti gönderimi yapanlar İYS'ye kaydolmak zorunda mıdır?

Devamı

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi 1 Aralık'da Başlıyor!

26.8.2020 11:41:50

Ticaret Bakanlığı tarafından alt yapısı tamamlanan İleti Yönetim Sistemi'nin uygulanmasına sayılı günler kaldı

Devamı

İYS Katma Değerli Hizmetler Nelerdir?

7.8.2020 12:16:09

İleti Yönetim Sistemi Seviye 1 ve Seviye 2 Katma Değerli Hizmetler nelerdir? Entegrasyon Süreci Nasıl Yapılır?

Devamı

Tacir veya Esnafa Ticari Elektronik İleti Gönderirken Onay Almak Zorunlu Mu?

5.8.2020 14:10:39

Tacir veya esnaf olan alıcılara, ticari elektronik iletiler için önceden onay alınması zorunlu değildir.

Devamı

İzinli Mail ve Telefonların İYS’ye Yüklenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

4.8.2020 10:39:52

Mevcut veri tabanının İleti Yönetim Sistemi'ne aktarılmasında dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Devamı

İYS Aracı Hizmet Sağlayıcı Kimdir, Yükümlülükleri Nelerdir?

27.7.2020 16:22:26

Aracı Hizmet Sağlayıcı, Hizmet Sağlayıcının yükümlülüklerinin getirilmesine teknik imkan sağlar.

Devamı

Mysoft, İleti Yönetim Sistemi (İYS) AŞ'nin İLK İş Ortağı Oldu

23.7.2020 23:54:43

Mysoft, Ticari Elektronik İleti izinlerinin ve şikayet süreçlerinin yönetildiği İleti Yönetim Sistemi ile iş ortağı oldu.

Devamı

Ticari Elektronik İletilerde Ret/Çıkış Hakkı Nedir?

13.7.2020 22:06:44

İleti Yönetim Sisteminde alıcı, istediği zaman hiçbir gerekçe göstermeksizin ticari elektronik ileti almayı reddedebilir.

Devamı

İYS API Versiyon 2.0 Güncelleme Duyurusu

10.7.2020 22:47:39

İleti Yönetim Sistemi A.Ş. API Ver. 2.0 Güncelleme Duyurusu yaptı. Yeni Api ek özellikler içeriyor.

Devamı

İleti Yönetim Sistemi (İYS) İş Ortağı Kimdir?

9.7.2020 15:11:25

İYS İş Ortağı, İYS API lisansı kullanarak, kendi müşterilerine İYS entegrasyon hizmeti sunan iş ortaklarıdır.

Devamı

İYS Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

8.7.2020 13:52:14

iys.org.tr'de bulunan başvuru formunu doldurarak, gerekli bilgi ve belgeleri iletmeniz gerekmektedir.

Devamı

Ticari Elektronik İleti Nedir?

7.7.2020 16:04:26

Ticari Elektronik İletilerin içeriği nasıl olmalıdır? Ticari Elektronik İletilerde alıcı onayı/izni şartı

Devamı

Ticari Elektronik İletilerde "Onay" Alma Şartları Nelerdir?

6.7.2020 17:14:39

Ticari elektronik iletilerde onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim aracıyla alınabilir.

Devamı

Ticari Elektronik İletilerin İçeriği Nasıl Olmalıdır?

4.7.2020 19:26:04

Ticari elektronik iletilerin içeriği, alıcıdan alınan onaya uygun olması gerekmektedir.

Devamı

Toplu Mail Yasaklanıyor Mu? Son Gün 1 Eylül

2.7.2020 13:03:05

Toplu mail ve sms gönderimlerinde yeni dönem! son tarih 1 Eylül 2020 itibari ile İYS devreye giriyor.

Devamı

İYS'de Şikayet Süreci Nasıl İşliyor?

29.6.2020 16:07:06

Alıcılar, ticari elektronik ileti almayı reddettikleri bir Hizmet Sağlayıcı'dan ileti almaya devam ederlerse şikayet... 

Devamı

İYS'de Onay Gerektirmeyen İletiler Nelerdir?

26.6.2020 15:36:34

Müşterilerle kargo takip, abonelik, borç durum vb. bilgi paylaşımlarında, önceden onay olma zorunluluğu yoktur.

Devamı

Hizmet Sağlayıcılar İYS'ni Nasıl Kullanacak?

26.6.2020 15:26:35

Hizmet Sağlayıcılar, alıcılardan onaylarını İYS vasıtasıyla alabilir. İYS'de saklanır ve ispat yükümlülüğü İYS'ye aittir.

Devamı

İYS'den Muaf Olan Kurumlar

26.6.2020 15:10:07

İYS (İleti Yönetim Sistemi)'nden muaf olan üniversiteler ve diğer özel eğitim ve öğretim kurumlarının hangileridir?

Devamı

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Fiyatları Açıklandı!

23.6.2020 00:19:26

Hizmet Sağlayıcılar için İleti Yönetim Sistemi (İYS) hizmetleri ve fiyatları açıklandı. İleti ve İleti+ 2 seçenek var..

Devamı

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Temel Hizmetlerin İçeriği Nedir?

23.6.2020 00:05:07

İYS başvurusu onaylanmış Hizmet Sağlayıcılar, temel hizmetlerden ücretsiz olarak yararlanabilirler.

Devamı

İleti Yönetim Sistemi (İYS) KVKK

8.6.2020 22:53:21

Kişisel verilerin, ilgili kişinin izni olmadan üçüncü kişilere iletilmesi ve başka amaçla kullanılması yasaklanmıştır.

Devamı

İYS Başvuru Nasıl Yapılır? Son Başvuru Tarihi

29.5.2020 01:10:35

Hizmet sağlayıcıların, onaylarını 31 Ağustos 2020 tarihine kadar İYS'ye yüklemeleri gerekmektedir.

Devamı

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Mevzuat

29.5.2020 00:53:34

Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ticari iletilerin izinlerinin tutulduğu sisteme İleti Yöneti Sistemi (İYS) denilmektedir.

Devamı

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Yönetmeliği

29.5.2020 00:38:25

Ticari İletişim ve Ticari Elektronik İletiler Yönetmeliği 4 Ocak 2020'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Devamı

Ticari Elektronik İletilerde Yeni Dönem! İYS Neleri Değiştirecek

29.5.2020 00:13:33

Telefon,SMS ve e-Posta yoluyla pazarlama yapmak isteyen tüm gerçek ve tüzel kişiler, İYS sistemine zorunlu.

Devamı

ileti Yönetim Sistemine geçiş 01.12.2020' ye Ertelendi.

22.5.2020 12:15:47

Ticaret Bakanlığı Hizmet sağlayıcıların İYS'ye onay yükleme tarihini 31 Ağustos 2020 tarihine ertelendi.

Devamı

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Nedir? İzinlerini Tek Noktadan Yönetin

16.3.2020 14:06:56

İYS'ye kayıt yaptırmadan, onayı olmayan alıcılara sesli arama, e-posta ya da sms ile ticari elektronik ileti gönderilemeyecek.

Devamı

İYS Nedir? İys Mobil Nedir?

5.3.2020 23:10:20

İleti Yönetim Sistemi-İYS Nedir? İys Mobil Nedir?

Devamı

İleti Yönetim Sistemi (İYS)'ye Uymamanın Cezası

7.2.2020 23:56:59

2020 yılı değerleme oranlarına göre belirlenen idari para cezaları, ihlalin türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Devamı

İleti Yönetim Sistemi Nedir?

2.2.2020 19:04:42

İleti Yönetim Sistemi Nedir?  Ticari Elektronik İleti Yönetimi Nasıl Yapılır

Devamı

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) Kanun

31.1.2020 22:55:38

6563 Sayılı Kanun'da, ticari elektronik ileti göndermenin hukuksal açıdan kapsamı net olarak açıklanmıştır.

Devamı

İYS Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

31.12.1899 00:00:00

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

Devamı

İYS Sistemi Kimlere Zorunlu?

31.12.1899 00:00:00

İleti Yönetim Sistemi (İYS) Sistemi Kimlere Zorunlu?

Devamı

Türkiye'de Yaşamayan Yurt İçi Müşterilere Ticari Elektronik İleti Gönderilir Mi?

 18 Eylül 2020 Cuma

Türkiye'de yerleşik olmayan yurt içi müşterilerine Tic.İleti gönderimi yapanlar İYS'ye kaydolmak zorunda mıdır?

Devamı

İmza Sirküsü Nedir, Nasıl Alınır? Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

 16 Eylül 2020 Çarşamba

İmza sirküleri sayesinde sahte imza kullanılarak dolandırıcılık olaylarının önüne geçilmektedir.

Devamı

Konkordato Nedir? Nasıl İlan Edilir? Kimler Konkordato Talep Edebilir?

 10 Eylül 2020 Perşembe

Kimler konkordato talep edebilir? Şirketler neden konkordato başvurusunda bulunur?

Devamı

SGK İşten Çıkış Bildirgesi Nedir? Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Verilir?

 9 Eylül 2020 Çarşamba

İşverenin, çalışanın sigortalılığı sona ermesi ile düzenlediği ve SGK'ya verdiği belgeye işten çıkış bildirgesi denir.

Devamı

E-Arşiv Fatura Geriye Dönük Kesilebilir Mi?

 7 Eylül 2020 Pazartesi

e-Arşiv Fatura, e-Fatura da olduğu gibi geriye dönük olarak düzenlenebilmektedir.

Devamı

Vergi Cezalarında İndirim Uygulaması Broşürü Güncellendi!

 7 Eylül 2020 Pazartesi

Vergi cezalarında indirim uygulaması broşürü güncellenerek yayınlandı.

Devamı

Geriye Dönük E-Fatura Nasıl Kesilir? E-Fatura'da 7 Günlük Süre Nasıl Hesaplanır?

 1 Eylül 2020 Salı

Geriye dönük e-Fatura kesilebilir mi? Kesilirse e-Fatura kaç gün geriye dönük kesilebilir?

Devamı

Mali Mührün Süresinin Dolması, Arızalanması ve Kaybolması Durumunda Yapılması Gerekenler?

 1 Eylül 2020 Salı

Mali Mührün süresinin dolması, arızalanması ve çalınması ve kaybolması halinde yapılması gerekenler nelerdir?

Devamı

e-Tebligat Nedir? e-Tebligat Başvurusu Nasıl Yapılır?

 30 Ağustos 2020 Pazar

Tebliği gereken belgelerin, e-Tebligat sistemi ile mükelleflerin elektronik adreslerine tebliğ edilmesidir.

Devamı

e-Gider Pusulası Nedir? e-Gider Pusulası Kimlere Zorunlu Mu?

 30 Ağustos 2020 Pazar

e-Gider Pusulası, kağıt ortamdaki "Gider Pusulası" ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

Devamı

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi 1 Aralık'da Başlıyor!

 26 Ağustos 2020 Çarşamba

Ticaret Bakanlığı tarafından alt yapısı tamamlanan İleti Yönetim Sistemi'nin uygulanmasına sayılı günler kaldı

Devamı

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Duyurusu

 19 Ağustos 2020 Çarşamba

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Devamı

İYS Katma Değerli Hizmetler Nelerdir?

 7 Ağustos 2020 Cuma

İleti Yönetim Sistemi Seviye 1 ve Seviye 2 Katma Değerli Hizmetler nelerdir? Entegrasyon Süreci Nasıl Yapılır?

Devamı

Tacir veya Esnafa Ticari Elektronik İleti Gönderirken Onay Almak Zorunlu Mu?

 5 Ağustos 2020 Çarşamba

Tacir veya esnaf olan alıcılara, ticari elektronik iletiler için önceden onay alınması zorunlu değildir.

Devamı

İzinli Mail ve Telefonların İYS’ye Yüklenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

 4 Ağustos 2020 Salı

Mevcut veri tabanının İleti Yönetim Sistemi'ne aktarılmasında dikkat edilmesi gereken konular nelerdir?

Devamı

Stopaj ve KDV Oranları Yıl Sonuna Kadar İndirildi!

 31 Temmuz 2020 Cuma

İş yeri kira stopajı %20'den %10'a, yolcu taşımacılığı, düğün, nikah, konut bakım onarımı, tamir, vs. KDV %18'den %8'e indi!

Devamı

GİB e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu Güncellendi!

 27 Temmuz 2020 Pazartesi

GİB, e-İrsaliye Uygulama Kılavuzu'nda saha uygulamaları hakkında yeni soru ve cevaplar ekleyerek güncellemeler yaptı.

Devamı

İYS Aracı Hizmet Sağlayıcı Kimdir, Yükümlülükleri Nelerdir?

 27 Temmuz 2020 Pazartesi

Aracı Hizmet Sağlayıcı, Hizmet Sağlayıcının yükümlülüklerinin getirilmesine teknik imkan sağlar.

Devamı
WhatsApp